Az idősebbek maradtak távol a felvételitől
« vissza | 1 2 |
|
A felsőoktatásban nincs olyan, hogy túlképzés
A sajtóreggelin a munkaerőpiacot képviselte Fodor István, az Ericsson Magyarország alapító vezérigazgatója, a Felsőoktatási Műhely szerkesztőbizottságának tagja. Ő az új felvételi rendszerrel kapcsolatban úgy vélte, hogy "az új felvételi rendszer nem tudta megmérettetni magát olyan paraméterek miatt, mint a jelentkezői létszám és az intézmények kapacitásszámának aránya. A rendszer tehát idén nem szűrt, legfeljebb orientált".
A minőség menedzselésére nem volt alkalmas az idei felvételi, igaz, nem a rendszer miatt - véli az egykori menedzser. A felsőoktatási létszámot illetően elmondta, egy országnak szabad tudáskapacitásra van szüksége ahhoz, hogy gazdasága növekedhessen. Ilyen módon tehát ágazati túlképzésről ugyan beszélhetünk bizonyos esetekben, a felsőoktatás egészét nézve viszont nem létezik túlképzés - mondta arra reagálva, hogy az utóbbi időben rengetegen beszélnek a felsőoktatást jellemző túlképzésről.
A mennyiségi képzésre áttérve Fodor úgy fogalmazott: idén nem történt szűrés, aminek komoly minőségromlás lehet az eredménye. Következményként előre vetítette, például természettudományos képzésben 5-6 év múlva várhatóan nem lesz annyi minőségi kutató, mint ami korábban jellemző volt Magyarországra. Ezt összetett folyamatok eredményének, például a közoktatás minőségromlásával magyarázta a szakember, szerinte ugyanis a közoktatásban jellemző érdeklődésvesztés vezetett a jelenlegi helyzethez.
A felsőoktatásban az egyik legsürgősebben átgondolandó feladat Fodor szerint a finanszírozás. Azon belül is a fejkvóta alapú támogatási rendszer, ami abban teszi érdekeltté az intézményeket, hogy feltétlenül feltöltsék kapacitásszámukat jelentkezőkkel. "Ez a mostani jelentkezői létszám esetében gyakorlatilag annyit jelent, hogy a felsőoktatásban rendelkezésre álló helyek majdnem megfeleltek az egész felvételi eljárás során jelentkező hallgatók számával, vagyis a pótjelentkezésekkel együtt a jelentkezők mindössze 4 százaléka maradt ki a felsőoktatásból" - mondta. Majd hozzátette: a támogatási rendszer másik veszélye, hogy a felsőoktatásba bekerült hallgatókat nem érdekük kiszűrniük az intézményeknek, tehát az a szelekciós rendszer, amely korábban jellemezte a magyar felsőoktatást, szintén megszűnni látszik".
Forrás: Edupress
- 1. A jelentkezők száma nőni fog
- 2. Diplomásból sosem elég
Kutatások
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 6. évfolyam 1. szám, 2022. március
- Field period of EUROSTUDENT 8 research in Hungary has started
- Vegyél részt az EUROSTUDENT 8 kutatásban és nyerj belépőt az EFOTT-ra!
- Elindul az EUROSTUDENT 8 kutatás magyarországi adatfelvétele
- Megjelent a 2021-es DPR Hallgatói kutatás zárótanulmánya