A lakóhelyhez közelebb eső intézményt választották
« vissza | 1 2 3 4 |
|
Honnan jelentkeztek a nagyobb egyetemi városokba? Milyen szakokat választottak?
A jelentkezők elsősorban a lakhelyükhöz közelebb eső intézményt választják. Az adott felsőoktatási intézményt mindig az adott, a karhoz kötődő régió jelentkezői választották elsősorban: például Gödöllő egyetemét 76 százalékban közép-magyarországi jelentkezők vagy például az egri főiskola által nyújtott képzéseket pedig főleg észak-magyarországiak (64 százalék) választották. Ugyanez a tendencia minden esetben fennáll.
A jelentkezők 37 százaléka jelentkezett budapesti székhelyű intézménybe. A fővárosi felsőoktatási intézmények által meghirdetett, februárban induló képzésekre jelentkezők 66 százaléka a közép-magyarországi régió lakosa. A legkevesebben Dél-Dunántúl régiójából jelentkeztek, mindössze a régió jelentkezőinek 3 százaléka szeretett volna a fővárosban továbbtanulni. A Budapestre jelentkezők 43 százaléka férfi, 57 százaléka pedig nő volt. Többletpontot 27 százalékuk kért. A jelentkezők között a következő alapszakok voltak a legnépszerűbbek: 26 százalékuk közigazgatási alapszakot, 7 százalékuk mérnök-informatikus, 6,5 százalékuk pénzügy és számvitel alapszakot választott. A jelentkezők többsége, 88 százaléka költségtérítéses képzésre, levelező tagozatra (77 százalék), illetve alapképzésre (62 százalék) jelentkezett. Természetesen ezt meghatározza a keresztféléves képzés keretében meghirdetett képzési kínálat is.
Budapesti székhelyű intézménybe jelentkezők régiónként (százalékban)
A Pécsi Tudományegyetemre a továbbtanulni vágyók 72 százaléka Dél-Dunántúlról, 8 százaléka Közép-Dunántúlról, míg 19 százaléka Közép-Magyarország régióból jelentkezett. Valamennyien az andragógia alapszak költségtérítéses levelező képzését választották. Ez is jelzi, hogy a továbbtanulni vágyók 83 százaléka nő volt.
A Szegedi Tudományegyetemre jelentkezők főleg dél-alföldi régió lakosai voltak (77 százalék), ennél jóval alacsonyabb az észak-alföldi régióból jelentkezők aránya (8 százalék). Az észak-magyarországi régióból pedig mindössze 2 fő jelentkezett. Kiegyenlített a férfiak és nők aránya: a jelentkezők 53 százaléka nő, míg 47 százaléka férfi volt.
A Szegedre jelentkezők 91 százaléka felsőfokú szakképzésre, 91 százalékuk államilag támogatott képzésre és 94 százalékuk nappali tagozatra jelentkezett. Népszerűek voltak a felsőfokú szakképzés szakjai: ifjúságsegítő képzésre 18 százalékuk jelentkezett, 12 százalékuk idegenforgalmi szakmenedzser, 10 százalékuk intézményi kommunikátor 8 százalékuk sportkommunikátor, 5 százalékuk pedig a csecsemő- és gyermeknevelő gondozó felsőfokú szakképzési programra jelentkezett.
A Debreceni Egyetemre jelentkezők 73 százaléka észak-alföldi, 12 százaléka észak-magyarországi lakos volt. A jelentkezők között főleg a nők voltak többségben (81 százalék), a férfiak aránya pedig csak 19 százalék volt. A továbbtanulni vágyók többsége az alapképzés (50 százalék), nappali tagozatát (50 százalék) választotta. Az államilag támogatott és a költségtérítéses helyekre jelentkezők aránya 50-50 százalék volt. A legnépszerűbb szakok a népegészségügyi (42 százalék), valamint a tanító (27 százalék) voltak.
- 1. Közép-Magyarországról jelentkeztek a legtöbben
- 2. Régiónként is megmutatkozik a női többség
- 3. Előképzettség, nyelvtudás és egyéb többletpontok
- 4. Néhány adat a nagyobb egyetemi városokba jelentkezőkről
Kutatások
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 6. évfolyam 1. szám, 2022. március
- Field period of EUROSTUDENT 8 research in Hungary has started
- Vegyél részt az EUROSTUDENT 8 kutatásban és nyerj belépőt az EFOTT-ra!
- Elindul az EUROSTUDENT 8 kutatás magyarországi adatfelvétele
- Megjelent a 2021-es DPR Hallgatói kutatás zárótanulmánya