A 2007-ben felvettek általános elemzése
« vissza | 1 2 3 4 |
előre »
|
2. A felvettek többsége nappali alapképzésben kezdi meg tanulmányait
A felvételt nyertek különböző képzési formákban, tagozatokon és finanszírozási formákban kaptak lehetőséget felsőoktatási tanulmányokra. A jelentkezési statisztikák idén is azt mutatták, hogy a nappali képzésen túl - amelyet nagyrészt az adott évben érettségizők választanak - az egyéb tagozatok is igen népszerűek. A jelentkezők több, mint egynegyede nem nappali képzést jelölt meg első helyen. Ezen belül is elsősorban a levelező képzést kell kiemelnünk, hiszen a nappalitól eltérő tagozatot választók közül szinte mindenki ezt jelölte meg idén, ám még ennél is nagyob a ténylegesen ezen a tagozaton tanulmányaikat megkezdő első évesek diákok aránya (28,0 százalék). Ezzel szemben azonban a nappali képzésre négy százalékkal kevesebben jutottak be (68,3 százalék), mint amennyien szerettek volna, ám még így is ez a tagozati forma dominál. A régen igen népszerű esti tagozat aránya elenyésző (1,2 százalék), mint ahogy a levelezőhöz hasonló oktatási formának tekinthető, sokak szerint nagy jövő előtt álló távoktatásnak is (2,5 százalék).
A különböző tagozatokra felvettek aránya (2007)
N=81 264
Képzési forma tekintetében az alapképzés, illetve az osztatlan képzés a meghatározó mind az első helyes jelentkezések, mind a felvettek között, sőt, az utóbbi évek tendenciáit vizsgálva egyre inkább háttérbe szorul a többi képzési forma: a felvettek döntő többsége, 85,9 százaléka ebben a képzési formában kezdi meg tanulmányait. Mindezen adatok természetesen a felsőoktatás képzési struktúrájának nagyléptékű átalakítása (pl. kétszintű képzés bevezetése) fényében értelmezendők, amely a diplomás képzést vagy a kiegészítő alapképzést is érinti, és ezeken a területeken átmenetileg valószínűleg csökkenti a jelentkezéseket. Ennek is köszönhetően lényegesen kevesebben kerültek be kiegészítő alapképzésre (3,9 százalék), illetve diplomás képzésre (2,9 százalék).
Érdemes külön felhívni a figyelmet a felsőfokú szakképzésre, amelyet az utóbbi években egyre nagyobb arányban választottak a fiatalok: idén 4,0 százalék jelölte meg első helyen, ám a felvettek között még ennél is nagyobb az arányuk, 6,6 százalék.
A különböző képzési formákra felvettek aránya (2007)
N=81 264
Igaz ugyan, hogy viszonylag sokan jelöltek meg első helyen költségtérítéses képzést a jelentkezési lapjukon (21,2 százalék), ám a jelentkezők nagy többsége - érthető okokból - államilag támogatott képzésben szeretett volna részt venni. A "pénzes" képzést megjelölők száma és aránya folyamatosan csökkent az utóbbi években. Ha a bejutási eredményeket nézzük, akkor az intézmények számára pozitívabb, a diákok számára viszont negatívabb a helyzet: mindössze 59,6 százalék azon új elsőévesek aránya, akik államilag támogatott képzésben tanulhatnak 2007 őszétől. A felvettek 40,4 százalékát kitevő, költségtérítéses helyre bekerülők között sokan vannak ugyan, akik eleve vállalták a folyamatos térítést, illetve azok, akik másoddiplomások, és ezért kell fizetniük, de jelentős azok aránya is, akik első helyen államilag támogatott képzésre szerettek volna bekerülni, ám felvételi eredményeik alapján ez nem sikerült.
A felvettek megoszlása finanszírozási forma szerint (2007)
N=81 264
- 1. A többség az első helyre bekerült
- 2. A legtöbben nappali képzésen
- 3. Nő az érettségi évében felvételizők száma
- 4. Nyelvvizsgával könnyebb a felvételi
Kutatások
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 6. évfolyam 1. szám, 2022. március
- Field period of EUROSTUDENT 8 research in Hungary has started
- Vegyél részt az EUROSTUDENT 8 kutatásban és nyerj belépőt az EFOTT-ra!
- Elindul az EUROSTUDENT 8 kutatás magyarországi adatfelvétele
- Megjelent a 2021-es DPR Hallgatói kutatás zárótanulmánya