2007-ben is az ELTE a legnépszerűbb
2007.04.27A 2007-es felsőoktatási jelentkezők között az összes korosztály képviselteti magát, a többségük azonban 25 évnél fiatalabb. A legtöbben idén is az ELTE-re szeretnének bejutni - derült ki az Országos Felsőoktatási Információs Központ 2007-es, legfrissebb felvételi statisztikáiból.
A felvételi jelentkezéseket az előző évekhez hasonlóan február 15-ig, illetve március 19-ig kellett leadnia a jelentkezőknek. Folyamatosan zajlik a beérkezett adatok feldolgozása - hiszen a felvételi lapon a kiválasztott szakokon és intézményeken kívül még más adatok is szerepelnek -, így lehetőségünk van a felvételizőket "közelebbről" megismerni.
A jelentkezők átlagéletkora, akárcsak tavaly, valamivel 22 év felett van a 2007-es évben. A többség (nagyjából 80 százalék) legfeljebb 25 éves, de az ennél idősebb korosztályokban is népszerű a továbbtanulás: ezres nagyságrendben vannak a 40 év felettiek, sőt az 50 évnél idősebbek is még több mint háromszázan vannak. Néhányan még 60 év felett is szeretnék felsőoktatási kereteken belül képezni magukat.
Kongóból is szeretne valaki itt tanulni
A nem magyar állampolgárok aránya az előző évhez hasonlóan 2,1-2,2 százalékát teszik ki az összes jelentkezőnek. Habár a jelentkezési lapon nem volt kötelező megadni az állampolgárságot, közülük közel nyolcszázan határon túli magyarok, így ők a környező országok állampolgárai. De érkeznek felvételi jelentkezések más külföldi országok állampolgáraitól is, például van több vietnámi (42), német (28), orosz (21), és kínai (13) felvételiző is. Egyes államokból viszont csak egy-egy jelentkezés érkezett, mint például Japánból, Kongóból, Kanadából.
Az ELTE őrzi vezető szerepét
Az első helyes jelentkezéseket alapul véve az ELTE a legnépszerűbb, majd' minden tizedik felvételiző ide szeretne bejutni - több mint tízezren jelentkeztek ebbe az egyetlen intézménybe. Utána a vidéki tudományegyetemek következnek, de jelentős a főváros túlsúlya, ezek már tízezer fő alatt maradnak. Azonban így is rengetegen jelentkeztek ezekre az egyetemekre - például a Pécsi Tudományegyetemre (PTE) 8394-en, a Szegedi Tudományegyetemre (SZTE) 7603-an, a Debreceni Egyetemre (DE) 7520-an adták be felvételi kérelmüket (továbbra is csak az első helyre beadott jelentkezéseseket figyelembe véve). Ez a "népszerűségi sorrend" megegyezik a tavalyival.
Vannak elég alacsony jelentkezői létszámmal bíró intézmények (párszáz főre kell gondolni), ezek azonban sokszor egészen speciális képzéseket nyújtó, kis létszámú képzéssel bíró helyek, ahol adott esetben az egy-kétszáz fős jelentkezés óriási túljelentkezést jelenthet.
Kasza Georgina