A 2017-es keresztféléves eljárás felvettjei
1 2 3 4 |
előre »
|
Kapcsolódó tartalmak
A 2017. évi keresztféléves felvételi eljárásban összesen 5534 fő jelentkezett, akiknek közel háromnegyedét a jelentkezéskor első helyen megjelölt képzésre fel is vettek. 86% volt a mesterképzésre bejutottak aránya.
A jelentkezők és felvettek általános adatai
A keresztféléves felvételi eljárás egyik fő sajátossága, hogy a meghirdetett képzések között dominánsan azok a mesterképzések jelennek meg, amelyek a műszaki és gazdaságtudományi képzési területek hét féléves alapképzéseire épülnek. A fontosabb trendek idén is ennek megfelelően alakultak.
A 2017. évi keresztféléves felvételi eljárás során összesen 5534 fő nyújtott be érvényes jelentkezést a magyarországi felsőoktatási intézmények által meghirdetett képzések valamelyikére. A jelentkezők kevesebb, mint negyede (23%) nem került be egyik megjelölt képzésre sem, közel háromnegyedük (73%) ugyanakkor a jelentkezéskor első helyen megjelölt képzésre nyert felvételt. 3%-uk a másodikként, 1%-uk a harmadikként megjelölt képzésre jutott be, míg a felvételt nyert, de csupán 4-6. helyen választott képzésre bejutott jelentkezők aránya kevesebb, mint 1% volt.
A jelentkezők között (a meghirdetett képzések nagyon alacsony számának megfelelően) mindössze 2 fő jelölt meg első helyen osztatlan mesterképzést, 3% felsőoktatási szakképzést. Ennél lényegesen többen, 14%-ban választottak első helyen alapképzést, míg – a keresztféléves felvételi eljárás sajátosságainak megfelelően – a jelentkezők döntő többsége, több mint négyötöde (83%) mesterképzést jelölt meg első jelentkezési helyként.
A felvettek között még ennél is magasabb, 86% volt a mesterképzésre bejutottak aránya, és az erre a képzési szintre jelentkezők között az első helyes bejutási arány is igen magas: a mesterképzést választók háromnegyede az elsőként megjelölt képzésre nyert felvételt. Nehezebbnek bizonyult a bejutás az alapképzési szakokra, az első helyen ilyet választó jelentkezőknek csupán 58%-a került be az elsőnek választott képzésre, és csak összesen 62% nyert felvételt valamelyik választott szakra.
A jelentkezők közel kétharmada (60%) nappali, mintegy harmada (34%) pedig levelező munkarendű képzést választott első helyen. Az esti és a távoktatásban szervezett képzésekre jelentkezők aránya együttesen 6%-ot tett ki. A felvettek közötti arányok a képzés munkarendje szerint hasonlóan alakultak.
A jelentkezők 80%-a állami ösztöndíjjal támogatott képzésre szeretett volna bekerülni (a keresztféléves eljárásban csak a mesterképzések között voltak állami ösztöndíjjal támogatott formában meghirdetett képzések). A felvettek között az állami ösztöndíjas képzésre bekerülők aránya még magasabb (83%).
A 2017K eljárásban a képzési területek között a műszaki, valamint a gazdaságtudományok képzési területek voltak a legnépszerűbbek, és a felvettek létszámát tekintve a legnépesebbek: ezek együttes aránya mindkét esetben jó kétharmadot tett ki. 13%-os, illetve 8%-os részarányukkal az agrár, valamint az informatika képzési területek bizonyultak még jelentősnek a felvettek között, és az első helyes jelentkezések közötti részesedésük is hasonló. A bölcsészettudományi, valamint a társadalomtudományi képzésekre bejutottak teszik ki együttesen a felvettek 6%-át, az első helyes jelentkezők között ugyanakkor még népszerűbbnek tűnnek, hiszen ott ez az arány 9%-os volt.
- 1. A jelentkezők és felvettek általános adatai
- 2. Legnépszerűbb intézmények, karok és szakok
- 3. Demográfiai háttér
- 4. Módszertan