Milyen az ideális diplomás álláskereső?
1 2 |
előre »
|
Diplomás állásokat kínáló hirdetések elemzése
A munkaerőpiac általános állapotát jól jellemzi aktuális munkaerő-igénye, dinamikus vagy éppen pangó munkaerő-kereslete. Az Educatio Társadalmi Szolgáltató Kht. / OFIK és az Universitas Press Felsőoktatás-kutató Műhely immár negyedik éve vizsgálja a diplomás álláskeresők számára feladott álláshirdetéseket.
Az utóbbi adatgyűjtés során 2007. májusa és 2008. májusa között néhány nagyobb elektronikus álláskereső oldalon és írott médiumban (Népszabadság, HVG, www.jobmonitor.hu, Közlöny-kiadványok) meghatározott szempontok szerint 5109 álláshirdetést rögzítettünk.
Képzésterületek szerinti megoszlás
Az álláshirdetések elemzése során elsődlegesen a képzésterület szerinti megoszlást vizsgáljuk. Ahogy az elmúlt években, idén is két terület, a gazdaságtudományi és a műszaki képzés dominanciájával találkozhatunk: erre a két képzésterületre vonatkozik az összes regisztrált hirdetés mintegy 60 százaléka. 7-9 százalékos az orvos- és egészségtudományi, valamint a jogi-igazgatási, 4 százalék körüli az informatikai képzés részesedése. Évek óta 1-2 százalék körüli a bölcsészeket, természet- és társadalomtudósokat, agrárszakembereket és pedagógusokat kereső hirdetések aránya, a többi képzésterület elhanyagolható mértékben jelentkezik.
1. ábra
A rögzített álláshirdetések képzési területenként (N=5109)
A hirdető cégek típusai
A hirdető cégek több mint egyharmada multinacionális vállalat, a hazai kis- és középvállalatok, valamint a nagyvállalatok részesedése 8 százalék körüli, hasonló az önkormányzatok által feladott hirdetések arányához. A központi költségvetési szervezetek (minisztériumok, háttérintézmények, egyetemek, egészségügyi intézmények) 1-3 százalék körül szerepelnek, a nonprofit szektor megjelenése elhanyagolható.
2. ábra
A hirdető cégek típusai(N=5109)
A cégek területi elhelyezkedése
A hirdetők több mint 40 százaléka fővárosi székhellyel rendelkezik - ez az adat ugyan részben azt is jelezheti, hogy az országos portálokon és kiadványokban inkább a főváros munkaerő-piaci szereplői jelennek meg, a vidékeik elképzelhetően más fórumokat keresnek, mégis elgondolkodtató ez az igen komoly túlsúly. A községekben működő cégek jelentkezése nagyon alacsony, az 5 százalékot sem éri el. Ugyancsak feltűnően kevés, 3 százalék alatti a külföldi munkahelyet kínáló hirdetések aránya.
3. ábra
A hirdető cégek településtípusonként (N=5109)
Regionális bontásban ugyancsak a középső országrész dominanciáját láthatjuk: a hirdetések feladóinak közel fele, 45 százaléka innen kerül ki, ez különösen abban az összefüggésben érdekes, hogy a többi régió részesedése összesen is csak mintegy 20 százalékos. A hirdetések 31 százalékához jelölés hiányában nem tudtunk egyértelműen országrészt kötni.
4. ábra
A hirdető cégek régiók szerint (N=5109)
A hirdető cégek ágazati megoszlása
Érdemes megvizsgálni a hirdetések nemzetgazdasági ágazatok szerinti megoszlását is, hiszen az egyes nemzetgazdasági ágak prosperitása nagy mértékű, dinamikus munkaerő-keresletükben is megfigyelhető. Az adatokból a szolgáltatói szektor kiemelt munkaerő-keresletének képe bontakozik ki: az összes regisztrált álláshirdetés közel egynegyede valamilyen tágabb értelemben vett szolgáltatói tevékenységhez kapcsolódik. Viszonylag magas, 16 százalék körüli a nehézipar részesedése, a hirdetések 9 százalékban az egészségügybe, 8 százalékában a pénzügyi szektorba keresnek munkaerőt. Ugyancsak magasnak mondható (8 százalék) a központi közigazgatás által feladott hirdetések aránya - az érem másik oldalán többek között a 2 százalék körül részesedő könnyűipar, az 1 százalékban megjelenő mezőgazdaság, a szociális szféra, vagy az ennél is kevesebb hirdetést feladó bányászati szektor található.
- 1. A diplomásokat kereső cégek típusai, székhely szerinti megoszlásuk
- 2. Elvárt képzettségek, személyi feltételek
Kutatások
- Eredmények a Rendszerszintű fejlesztések és hozzáférés bővítését szolgáló ágazati programok a felsőoktatásban projektben
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - korábbi számok
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 4. évfolyam 1. szám, 2020. június
- EUROSTUDENT nemzetközi kutatás: interaktívan elemezhetők a hazai adatok
- A 2020-as tavaszi felmérés kérdésblokkjai