Diplomás pályakezdők és egyetemi, főiskolai karok vállalati szemszögből
1 2 3 |
előre »
|
Ezer magyarországi cég körében végzett kérdőíves felmérést az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet, melyben a diplomás pályakezdők foglalkoztatásának jelenlegi és a közeljövőben várható helyzetét vizsgálták. Általános aggodalom, hogy a felsőoktatási expanzió hosszú távon leértékeli a diplomát, a diplomás pályakezdők számának növekedése elhelyezkedési esélyeik romlását hozza magával.
Az elemzők részben korábbi kutatások (Galasi Péter, Kertesi Gábor, Köllő János, Varga Júlia és mások) eredményeit, megállapításait felhasználva ebben az egyszerű formában nem tartják megalapozottnak a félelmeket, de a tanulságok szerint a munkaerőpiac és a felsőoktatás strukturális átalakulásának némely, az elhelyezkedést rövidebb vagy hosszabb távon megnehezítő hatásával mindenképpen számolni kell majd.
A megkérdezett cégek többnyire pozitív kilátásokat fogalmaztak meg, a jövő évre a foglalkoztatottak (és ezen belül a diplomás foglalkoztatottak) számának emelkedését várták. A foglalkoztatás emelkedése nagyban függ a cégek beruházási, kapacitásbővítési lehetőségeitől. Elsődlegesen mégis a kis, vagy közepes vállalkozások esetében lehet a foglalkoztatási létszám bővülésével számolni, a nagy cégek esetében negatívumként értékelhető, hogy a beruházás elmaradása esetén aligha kerül sor diplomás alkalmazottak felvételére, sőt, a kapacitásbővítés hiánya diplomás elbocsátásokat is maga után vonhat. Hasonló a várakozás mérettől függetlenül a rossz üzleti helyzetben lévő cégeknél is.
A vizsgálat során 20 összevont foglalkoztatási területen vizsgálták a diplomások iránti kereslet kérdéseit. Az adatokból egyértelműen kirajzolódik, hogy a megkérdezett cégek körében a legnagyobb kereslet a műszaki pályák, ezen belül a gépész-, villamos-, vegyész-, környezetmérnökök iránt jelentkezik. Kevésbé egyértelmű az építő- és építészmérnökök, illetve a programtervező informatikusok iránti kereslet, ezeken a területeken az egyes cégek beruházási lehetőségei, illetve az építőipar esetében a szektor általános üzleti helyzete döntő mértékben befolyásolja a foglalkoztatás volumenét.
- 1. A műszaki diplomások a legkeresettebbek
- 2. Növekvő kereslet - állásbetöltési nehézségek
- 3. A munkaadóknak számít az intézményi presztízs