Felsőoktatási Műhely
1 2 |
előre »
|
Kapcsolódó tartalmak
Az alapítás háttere
A hazai felsőoktatás dinamikus átalakuláson megy keresztül napjainkban, így különösen fontos, hogy a változásokról és azok hatásairól pontos információkon, empirikus vagy statisztikai adatokon alapuló ismeretekkel rendelkezzünk. Mindezzel párhuzamosan megnőtt az információs igény a felsőoktatás iránt minden érintett szereplő részéről: a leendő hallgatók egyre többet akarnak tudni az átalakuló képzési kínálatról, az intézmények jövője szempontjából kulcskérdés a stratégiai tervezés, ehhez pedig megbízható elemzésekre van szükségük. A felsőoktatással kapcsolatot kereső munkaerőpiac szintén áttekinthető és naprakész információkat igényel a hazai felsőoktatásról.
A szerkesztők célja
Mindezen információs igényeket felismerve indította útjára 2007-ben a Felsőoktatási MŰHELY című negyedévente megjelenő szakmai folyóiratot az Oktatási Hivatal jogelődje, az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft.- Országos Felsőoktatási Információs Központ. A periodika rövid, összefoglaló elemzésekkel, adatokkal tárja az olvasó elé a hazai felsőoktatás legfontosabb kérdéseit. A szerkesztőség magja az intézményhez kötődő felsőoktatási kutatócsoport (Műhely), melynek közel 10 éves elemzői tevékenysége alapozta meg a folyóirat elindulását. A Műhely országos adatgyűjtéseivel, szociológiai kutatásaival (felsőoktatási hallgatók és oktatók vélemény-felmérése, diplomások pályakövetése, középiskolások továbbtanulási motivációinak vizsgálata, a felsőoktatási jelentkezők és felvételizők adatbázisának elemzése) hozzájárul az Educatio fejlesztési és tájékoztatási tevékenységének szakmai hátteréhez.
A Felsőoktatási MŰHELY folyóirat kiemelt célja a kutatói munka eredményeinek, a vizsgálatokban rejlő információknak közérdekű hasznosítása, - nagy teret kapnak a kiadványban az empirikus adatok, számok rangsorok és statisztikák -, miáltal a szerkesztők szándéka szerint megalapozottabbá válhatnak az ágazati, az intézményi vagy a felsőoktatási jelentkezők döntései. A folyóirat szerkesztőbizottságában egyformán helyet kapnak felsőoktatási intézményvezetők, ágazati szakértők a munkaerő-piaci szereplők, árnyalva ezzel a kutatói nézőpontot a tartalom összeállítása során.
Rovatok
- Interjú - az adott számhoz tematikailag kapcsolódó szakértői beszélgetés, vélemény.
- Fókuszban - számonként változó téma feldolgozása, tanulmány(ok)kal, kommentárokkal, adatokkal kiegészítve, egybeszerkesztve.
- Műhely - írások a Műhely kutatóinak kiemelt kutatási témáiból saját, felkért, külföldi szakirodalomból válogatott szerzők alapján.
- Vendégoldal - kutatóműhelyek, „külső" szerzők bemutatkozása.
- Szemle - szakmai könyvajánló.
A felvi.hu portálon már működő Felsőoktatási Műhely aloldal a kiadvány online mellékleteként működik, lehetőséget biztosítva hosszabb anyagok, háttérelemzések közreadására is.
Életút
A folyóirat 2007 és 2014 között, 29 számmal jelent meg.
- 1. Felsőoktatási MŰHELY folyóirat
- 2. Kéziratok formai követelményei