2009/II. szám - A kiválóság jegyében
2010.01.08Németország modellszerűen és a hazai felsőoktatás tradícióit tekintve egyaránt a magyar felsőoktatás szervezetének, intézményrendszerének, kultúrájának meghatározó tájékozódási pontja. Összeállításunk a Kiválósági Kezdeményezés körüli vitákból nyújt ízelítőt.
Az ismerős problémákat megfogalmazó írások tanulságosak lehetnek a remélhetően hamarosan megerősödő minőség-ágenda számára Magyarországon is. A témaválasztás kifejezi elkötelezettségünket a minőségelvű felsőoktatás mellett, és érzékelteti azt a meggyőződésünket, hogy a tudományos kutatás kihagyhatatlan a felsőoktatásból.
A német felsőoktatástban a Bologna-folyamattal, a munkaerőpiaccal, a finanszírozással vagy a hallgatói létszámmal kapcsolatos viták jó ideje a kiválóság jegyében zajlanak, ami az ottani Excellenzinitiativen (Kiválósági Kezdeményezés) alapján felmerült magyarországi törekvések kapcsán nálunk is vélhetően népszerűvé válik.
Márpedig a felsőoktatási programokban, szabályozásban, leírásokban alkalmazott fogalmak természetesen nem értéksemlegesek - ez igaz az olyan technokrata szóhasználatokra is, mint a szolgáltatás, piac, kereslet, kínálat. Ez utóbbiak sűrű emlegetése az elmúlt évtizedben inkább elfedte a minőségre vonatkozó problémákat, ezért ha a kiválóság kategóriája egyre nagyobb teret kap, akkor annak remélhetően tartalmi következményei is lesznek.
Tartalom
Az egyes tanulmányok a linkekre kattintva pdf formátumban letölthetők.
Interjú
- "Német Bologna": az értékőrzés és a változás dinamikája - Interjú Manherz Károllyal, az Oktatási és Kulturális Minisztérium felsőoktatási és tudományos szakállamtitkárával
Fókuszban
- Demokratikus kiválóság? - Transzatlanti védőbeszéd a német főiskolák új eszményképe mellett (Konrad H. Jarausch)
- Amikor a kutatás alakul... - Az egyetemekről és tudományos rendszerünk reformjának szükségességéről (Jürgen Mittelstrass)
- A kiválóság kezdeményezése mint politikai program - A megszokott kutatástámogatás folytatása vagy paradigmaváltás? (Peer Pasternack)
Műhely
- Doktori képzések, fiatal kutatók helyzete - Európai dimenzió (Csehó Julianna)
Rangsor
- CHE egyetemi rangsor a nézőpontban: Bachelor - és mi jön utána? - Az üzemgazdász mesterképzés hallgatóinak és oktatóinak felmérése (Mareike Hennings - Isabel Roessler)
Vendégoldal
- Eurostudent - összehangolt nemzetközi hallgatói felmérések
- Az Eurostudent felmérés és annak magyarországi vonatkozásai (Gábor Kálmán - Szemerszki Marianna)
- Az önköltségszámítás szabályozása és gyakorlata, különös tekintettel a költségtérítés nagyságának meghatározására (Havady Tamás - Szitás József - Veres Pál)