felvi.hu


2008/III. szám - Valami Amerika?


Lapszámunkban az angolszász felsőoktatási irodalom néhány karakteres munkájából közlünk részleteket. A kérdések ugyanazokhoz a tényezőkhöz kapcsolódnak, amelyekkel a magyar felsőoktatásban manapság találkozunk: tömegesedés, finanszírozás, menedzsment, színvonal - a szövegek tanulságos tapasztalatokkal, érvekkel, ismeretekkel szolgálhatnak a hazai szakemberek számára.

Sheila Slaughter és Gary Rhoades könyvében az akadémiai kapitalizmus jelenségét fogalmazza újra, véleményük szerint az egyetemek működését az "új gazdaságnak" nevezett jelenségre kell vonatkoztatni - ennek legfontosabb jellemzője a technológiavezérelt gazdasági fejlődés, a hálózatosodás és a versenyképesség innovációtól való függése.

Peter Scott az egyetem szerepének átalakulását járja körül: míg a modern egyetem a javak és szolgáltatások növekedéséhez kínál technológiát és problémamegoldást, addig a posztmodernné váló felsőoktatás már a kulturális váltások bizonytalanságának és a karrierutak sokféleségének közegében kell hogy megtalálja a helyét.

Derek Bok az egyetemi funkció és működés tényleges igényeihez méri az üzleti élet valóságos szempontjait. Magától értetődőnek tartja a hatékonyság, a professzionális menedzsment, a teljesítménykövetelmények szükségességét, és mindezt kíméletlenül szembeállítja az adminisztráció lassúságával, az oktatói elkényelmesedéssel és a belterjes arisztokratizmussal.

A tömegkultúra, elsősorban a filmek és zene területén, leváltotta a klasszikus műveltség anyagát - állítja könyvében Allan Bloom. Az amerikai egyetemisták kulturális horizontja a hatvanas években beszűkült, az egyetemek hatása és szerepe megváltozott. A pénzhiány, az adminisztráció gyengesége, a tanulási problémák mind csak következményei egy mélyebb hiánynak, az egyetem hivatásában való elbizonytalanodásnak.

Másik fő témánkat a hazai doktori képzés adja. Fábri György az FTT, az MTA és a DOSZ megbízásából az Universitas Press Felsőoktatás-kutató Műhely által 1999 és 2008 között végzett PhD-kutatások néhány eredményét mutatja be, Vendégoldal rovatunkban pedig Kocsis Miklós, a DOSZ elnöke ismerteti a doktori képzés szabályozásának alakulását és mostani állapotát.

Tartalom:


Az egyes tanulmányok a linkekre kattintva pdf formátumban letölthetők.

Előszó

Fókuszban - Az amerikai felsőoktatás társadalmi-szakmai vitái


Műhely


Rangsor


Vendégoldal