A TÁMOP 4.1.3 "Felsőoktatási szolgáltatások rendszerszintű fejlesztése" című kiemelt pályázat során az Educatio Nkft. által megvalósított és megvalósítandó szakmai tevékenységek oldala.
Olaszország diplomás pályakövetése
« vissza | 1 2 3 4 |
|
Törvényi kezdeményezés - központi pályakövetési gyakorlat
Az egyetemi diplomások központilag szervezett (minisztériumi - Ministero dell'Istruzione, dell'Universita e della Ricerca, MIUR) pályakövetésének elhatározása egy széles, átfogó felsőfokú oktatási reformhoz kapcsolódik (legge 170/2003 (GU n. 1600 del 12/07/2003)). E reformhoz kapcsolódva (a törvény szerint pontosan "céljai megvalósításának érdekében") rendeli el az országgyűlés az Egyetemi Hallgatók és Diplomások Országos Névsorának (Anagrafe nazionale degli studenti e dei laureati delle Universita) összeállítását, és egy éven belüli végrehajtásával a minisztériumot bízza meg. A jogalkotó elképzelése szerint a "Névsor" segíti felmérni az oktatás hatékonyságát és segítséget nyújt az iskolai tapasztalatok értékelésében a munka területén.
A "Névsor" gyakorlati magvalósításáról készült miniszteri végrehajtási rendelet (DM 30 aprile 9/2004) meghatározta az egyetemek és az eljáró intézmények feladatkörét. Az egyetemek informatikus rendszerének regisztrálnia kell minden beiratkozott hallgatót és továbbítania kell meghatározott időszakonként a "Névsor"-nak. A rendszer technikai, informatikai megvalósításával a minisztérium a CINECA (Consorzio Interuniversitario) nevű intézményt (3) bízta meg, illetve a "Névsor" kezelésére elrendelte egy tudományos-technikai bizottság létrejöttét. Amíg a központi "Névsor" nem készül el, a végzős hallgatók profilját és a diplomások elhelyezkedési feltételeit vizsgáló kutatást illetően a Minisztérium a már működő AlmaLaurea program rendszerét használja.
Egyéb programok
A Központi Fizikai Intézet (Societa Italiana di Fisica - SIF) az évek során többször kutatta a fizika szakon végzett diplomások elhelyezkedési lehetőségeit. A kutatások interneten megtalálható leírásából megállapítható azoknak sui generis jellege: összevontan, egy adatgyűjtéssel térképezték fel az 1959/60-1961/62, az 1966/67-1969/70, az 1987/88-1991/92, végül az 1993-1996 naptári év között végzett fizikusokat. A kutatások koordinációját az egyetemi fizika szakok tanácsának elnökeiből álló permanens bizottság végezte, a kérdőívek kiosztása és begyűjtése, az adatoknak a torinói központba való továbbítása a kari tanács elnökének volt a feladata. Az utolsó felmérés alkalmával 5221 végzett diplomást értek el az összes végzettből 9323 (56 százalék), az összes 27 fizika karból csak 17 osztotta ki a kérdőíveket az adatvédelmi törvény interpretációja körül adódó nézeteltérés miatt. A kérdések a megszokott egyetemi karrier és a foglalkoztatás jellege körül csoportosultak.
Universita LUISS (Libera Universita Internazionale degli Studi Sociali) Guido Carli
Az egyetem 2000-ben végezte diplomásai körében az első pályakövetéses kutatást, amely a végzett diákokat 3 évvel a diploma megszerzését követően kereste meg. Az adatgyűjtést és az adatok feldolgozását az egyetem "Valutációs" Csoportja végezte. A vizsgálat célja elsősorban marketing jellegű volt, a szóban forgó egyetem közgazdaságtudományi kara Olaszország egyik legismertebb és legjobb nevű intézete. A kutatás egyaránt célként jelölte meg az elhelyezkedés módjának és idejének megvizsgálását, illetve a volt diákok elégedettségének felmérését.
A második felmérés (2004. március) célja egyrészt az első kutatás eredményeivel való összehasonlítás volt, másrészt konfrontációs lehetőséget adott a Központi Statisztikai Intézet által megállapított országos átlaghoz képest. Ezenkívül az egyetem egy átfogó, országos kutatást kezdeményezett a mesterképzésben végzettekről. A kutatásokról bővebb információ, letölthető anyag az interneten nem tálalható.
Az egyetem 1997-től végez folyamatos, évenként ismétlődő pályakövetéses kutatást mérnöki karán diplomázottak körében (1 évvel a diplomát követően). A kutatást az egyetem Szociológiai Tanszéke irányítja, évente kb. 300-500 diplomást keresnek meg, a válaszadási arány magas, 85 százalék körül mozog.
Kaposnyák Judit
(3) Ma 32 egyetem és 2 tudományos intézmény (Oceanográfiai és Geofizikai Intézet, Nemzeti Tudományos Tanács (CNR) Konzorciuma, amelyben részt vesz a MIUR is. 1967-ben, az akkori Közoktatási Minisztérium és 4 egyetem (Bologna, Firenze, Padova és Venezia) rektorának megállapodásának eredményeképpen alakult meg. Az Intézet feladata elősegíteni a legfejlettebb informatikai feldolgozási rendszer alkalmazását a nemzeti tudományos e technológiai kutatás, illetve a konzorcium tagjai számára.
- 1. A statisztikai intézet felmérései
- 2. ALMA LAUREA program Bolognában
- 3. A lombardiai STELLA program
- 4. Egyéb pályakövetési gyakorlatok, programok