A TÁMOP 4.1.3 "Felsőoktatási szolgáltatások rendszerszintű fejlesztése" című kiemelt pályázat során az Educatio Nkft. által megvalósított és megvalósítandó szakmai tevékenységek oldala.
Olaszország diplomás pályakövetése
« vissza | 1 2 3 4 |
előre »
|
Az ALMA LAUREA program
Az ALMA LAUREA program a Bolognai Egyetem statisztikai megfigyelő csoportjának (Osservatorio Statistico dell'Universita di Bologna) kezdeményezésére, egy saját hallgatóit érintő kutatásból nőtte ki magát. 1994-ben az első kutatás még kizárólag a végzős hallgatók profiljáról nyújtott képet, 1997-ben indult el az első pályakövetési kutatás, az 1996 nyári (évtizedes gyakorlat szerint ez volt a legnépesebb végzős tábor, a helyzet a reform bevezetése során jelentősen megváltozott) vizsgaidőszakban végzett diplomásait kereste meg egy évvel a diplomaszerzést követően.
A programnak ma is két fő iránya van, az egyik a beiratkozott hallgatók profiljáról ad tájékoztatást, a másik a végzettek pályakövetésére koncentrál. A felmérés eredményeit évenként több tanulmány dolgozza fel (átfogó, illetve egyetemekre vonatkozó), amely az intézmény honlapján elolvasható és letölthető. Az eredmények országos szintű összehasonlítását megkönnyíti az a tény, hogy az AlmaLaurea kérdőívei lényegében megfelelnek a Központi Statisztikai Intézet által kidolgozott kérdőívek kérdéseivel. Ma 45 egyetem (1) vesz részt a programban, s ez lehetővé teszi az összes végzett diplomás 67 százalékának vizsgálatát.
A részt vevő egyetemek küldötteiből álló bizottság irányítja a programot. Ez többirányú szolgáltatást biztosít mind az egyetemeknek (átfogó adatbázis, éves beszámolók a végzősök profiljáról és elhelyezkedési viszonyairól), mind a diákoknak és diplomásoknak (életrajz publikálás, álláshirdetések, információk diplomák utáni képzésekről, hírek, fontos újdonságok a munka világából stb.) mind a gazdasági élet alanyainak (munka-kínálat, szektor ismertetés stb.)
Az adatokat az adatvédelmi törvénynek megfelelően kell összegyűjteni, tárolni és felhasználni (konszenzus, csak arra használható amelyre kérték, "érzékeny" adatok név nélkül, adatvédelmi felelős stb.) Az AlmaLaurea felelős az egyetemek által elküldött adatok törvényen kívüli felhasználását illetően, az egyetemek megőrzik a saját hallgatóik személyi adataira vonatkozó felelősséget.
Az éves publikációk szerkezete egy évtized alatt lényegileg nem változott, bevezetésként a kutatócsoport elemzi az összevont adatok általános jellegét, a magyarázatot keres a kiugró adatokra, trendeket állapít meg, majd a feldolgozott adatok táblázatok, diagrammok formájában jelennek meg. A publikációk terjedelmessége és lényegének ismétlődő jellege miatt azokat emelném ki (az elsőn kívül), amelyek valamilyen téren újítást jelentettek az előzőekhez képest (második, negyedik és utolsó).
I. 1997. évi kutatás
A vizsgálat az 1996 nyári vizsgaidőszakban (június-július) diplomázott bolognai diákok elhelyezkedési körülményeinek feltárására irányult. E célból az összes nyári végzős diákot megkérdezték (2276 fő), 1744 diákot értek el, ez a megkérdezettek 76,6 százalékát jelentette. Az adatgyűjtés telefonos és számítógépes módszerrel történt (C.A.T.I.), 1997 szeptembere és októbere között.
A megkérdezett diákoknak a következő kérdésekre kellett válaszolniuk:
- személyes adatok, nem, kor, tanulmányi eredmény,
- foglalkoztatási státus (foglalkoztatott, munkát keres, nem keres munkát, továbbképzős),
- a foglalkoztatok munkaszerződési típusa és a foglalkoztatás jogi jellege,
- munkahelyi beosztás, (alkalmazott, autonóm, ösztöndíjas, alkalmi),
- esetleges foglalkoztatottság az egyetemi tanulmányi idő előtt és alatt,
- munkahely adatai (magán, állami) mérete, gazdasági ágazatban elfoglalt helye,
- a képzés és a foglalkozás viszonya: a diploma a végzett munkához törvényesen előírt, nem előírt de szükséges; nem előírt de hasznos; nem előírt és nem is szükséges,
- tanulmányi átlag, tanulmányi idő, szakdolgozat pontszám,
- kompetenciák hasznosítása: nagy mértékben, kis mértékben, egyáltalán nem,
- egyetem előtti munkaviszony: az egyetem javította, nem javította a helyzetet.
II. 1998. évi kutatás
1998-tól a pályakövetési kutatás több szálon futott: a diploma megszerzése utáni egy évben való megkérdezés, illetve a már megkérdezettek figyelemmel kísérése két (később 3, 5) évvel a diploma megszerzése után. A kérdőíveket postán küldték el, telefonon csak azokat keresték meg, akik nem küldték vissza időben a kérdőíveket. Az első kutatás a 9 részt vevő egyetem (Universita di Bologna, Catania, Ferrara, Firenze, Messina, Modena, Parma, Trieste, Udine) 7043, 1997 nyarán diplomázó (június-július) volt diákját kereste fel egy évvel a diploma megszerzését követően. Az adatgyűjtés 1998 szeptembere és novembere között zajlott, a megkeresettek 86,4 százaléka válaszolt. Az AlmaLaurea program ugyanakkor tovább vizsgálta az 1996 nyarán Bolognában diplomázottak elhelyezkedési feltételeit, immár két évvel a diploma megszerzését követően (a volt hallgatók 79,5 százalékát érték el).
IV. 2000. évi kutatás
Eredménye több dokumentumban jelent meg, az egyszerűsítés kedvéért a következőkben foglalható össze:
- a részt vevő egyetemek diagramokban összesített adatai 1, 2, 3 évvel a diploma után;
- 43 táblázat (nem, karok, kurzusok, tanulmányi átlag stb. szerint) 1 évvel a diploma után, egyetemekre lebontva;
- 15 kérdés (nem, karok, kurzusok, tanulmányi átlag stb. szerint) 2 évvel a diploma után, egyetemekre lebontva;
- 24 kérdés (nem, karok, kurzusok, tanulmányi átlag stb. szerint) 3 évvel a diploma után, egyetemekre lebontva;
- dokumentumok egyetemekre lebontva 1, 2, 3 évvel a diploma szerzést követően: az egyetemre vonatkozó minden feldolgozott adat táblák és diagramok formájában jelent meg, (egy-egy kötet 50-60 oldal).
A kutatás hozzávetőleg 29 000 diákot érintett, ebből 13 000 diák egy évvel (86 százalékos elértség), 8500 fő két évvel (83 százalékos elértség), illetve 7000 diplomást három évvel a diploma megszerzését követően (79 százalékos elértség).
X. 2006. évi kutatás
Kísérletként, az AlmaLaurea történetében először bevonták az összes 2005-ben végzett, a 3 éves kurzuson diplomázó volt diákot a kutatásba. Elsősorban központi felkérésre történt a vizsgálat kiszélesítése, az új rendszer első diplomásainak helyzetéről kívántak általános képet szerezni. Ez a részt vevő egyetemek (41 intézmény) 79 761 volt hallgatóinak megkérdezését jelentette (86,4 százalékos volt az elértség). Annak érdekében, hogy a három diplomázó csoport adatai összemérhetőek legyenek, az adatgyűjtés 3 lépésben történt: 2006 júniusa és júliusa között a 2005 téli időszakban diplomázókat (23 799 fő); 2206. szeptember-november között a 2005. nyáron végzetteket (17 013 fő); végül 2007. január-februárban a 2005 őszi vizsgaidőszakban végzetteket (38 949 fő) keresték meg.
A 2005 nyári vizsgaidőszakban végzettek részt vettek a szokásos 3, illetve 5 évvel a diploma utáni vizsgálatban is, adataikat a megszokott C.A.T.I. módszerrel vettek fel (ez a kérdezettek 23,3 százalékát tette ki). A téli és őszi diplomázókat C.A.W.I. (Computer Assisted Web Interview), illetve C.A.T.I. módszerrel kérdezték meg. A vizsgált alanyokat először e-mail útján keresték meg, a kérdőíveket az AlmaLaurea honlapjáról kellett letölteni. Annak érdekében, hogy minél többen válaszoljanak a kérdőívekre, egy egyszerűsített változatot közöltek, illetve a nem válaszolókat egy hét után levélben is megkeresték. Az első kör 37 százalékos válaszadási aránya a telefonos megkeresést követően 82 százalékra emelkedett.
Ugyanakkor a hagyományoknak megfelelően a továbbiakban is felmérték a részt vevő egyetemek diplomázottainak helyzetét: 1, 3 és 5 évvel a diploma megszerzését követően. Ez a kutatás kb. 89 000 volt diákot érintett: 47 099 fő egy éve, 23 464 fő három éve és 18 074 fő öt éve diplomázottat (a válaszadási arányok, mint mindig, magasak voltak: 87 százalék, 84 százalék, 77 százalék). A kutatócsoport a feldolgozott adatokat a szokásos módon összesítve, illetve egyetemekre lebontva publikálta (karok, kurzusok szerint a reform előtt és után).
(1) Universita di Bari, Basilicata, Bologna, Bolzano, Cagliari, Calabria, Camerino, Cassino, Castellanza-LIUC, Catania, Catanzaro, Chieti-Pescara, Ferrara, Firenze, Foggia, Genova, L'Aquila, Messina, Milano-IULM, Milano-Vita Salute San Raffaele, Modena e Reggio Emilia, Molise, Padova, Parma, Perugia, Perugia Stranieri, Piemonte Orientale, Reggio Calabria, Roma-Campus Bio-medico, Roma La Sapienza, Roma-LUMSA, Roma Tre, Salento, Sassari, Siena, Torino Politecnico, Torino Universita, Trento, Trieste, Tuscia, Udine, Valle d'Aosta, Venezia Ca' Foscari, IUAV di Venezia, Verona.
- 1. A statisztikai intézet felmérései
- 2. ALMA LAUREA program Bolognában
- 3. A lombardiai STELLA program
- 4. Egyéb pályakövetési gyakorlatok, programok