A TÁMOP 4.1.3 "Felsőoktatási szolgáltatások rendszerszintű fejlesztése" című kiemelt pályázat során az Educatio Nkft. által megvalósított és megvalósítandó szakmai tevékenységek oldala.
Diplomás pályakövetés Lengyelországban
« vissza | 1 2 3 4 5 6 |
|
Karrier Irodák
Lengyelországban az első Karrier Irodát 1993 hozták létre a Toruni Mikolaj Kopernik Tudományegyetemen. 1996-ban és 1997-ben további Karrier Irodák jöttek létre (többek között a következő városokban: Krakkó, Varsó, Katowice, Gliwice, Poznan, Wroclaw, Lublin, Kielce). A kezdeményezést részben a TEMPUS PHARE, részben más partnerek (Hull Egyetem, UK, Amszterdami Egyetem, lengyel Központi Munkahivatal, Lengyel Oktatási Minisztérium) finanszírozták. Ma az országban több mint száz Karrier Iroda működik, ebből 40 intézmény a Karrier Irodák Országos Hálózatának a tagja.
A Karrier Irodák Országos Hálózata
1998 decemberében létrejött a Karrier Irodák Országos Hálózata. A szervezet létrejöttének célja egy informális partneri alapú együttműködés létrehozása, fejlesztése. Ez gyakorlatilag egy együttműködésről szóló megállapodás jelent, mely az Irodák vezetői között jött létre. A szervezet fő tevékenysége az egyes irodák közti tapasztalat- és információcsere segítése, továbbá új irodák létrehozása. Az együttműködésnek köszönhetően minden egyes központ hatékony segítséget képes nyújtani a diákok számára a munkaerő-piacra való bekerülésben.
A Karrier Irodáknak közös céljai vannak, és meghatározott szabályok szerint működnek. Mégis minden egyes intézmény saját, individuális módszerek szerint működik, saját környezetére jellemző körülményekhez alkalmazkodva. A projektet (Karrier Irodák Országos Hálózata) a Gazdasági, Munkaügyi és Szociális Minisztérium finanszírozta az Első munkahely program keretében.
Minden, a hálózathoz tartozó Karrier Iroda a következő szolgáltatásokat nyújtja:
- személyre szabott és csoportos tanácsadás,
- információkat nyújt munkalehetőségekről, szakmai gyakorlatokról,
- vezeti a munkát kereső diákok és diplomások adatbázisát,
- a munkáltatókkal való találkozásokat, műhelyfoglalkozásokat (hogyan add el önmagad, kommunikáció, jelentkezéshez szükséges dokumentumok előkészítése stb.) szervez,
- információt nyújt a munkaerőpiac helyzetéről, a megfelelő szakmai felkészültség megszerzésének lehetőségeiről,
- kapcsolatfelvétel, kapcsolattartás a munkáltatókkal,
- a Karrier Irodák eszméjének terjesztése.
A Karrier Irodák szolgáltatásokat nyújtanak:
- a diákoknak, a végzett diákoknak,
- a felsőoktatási intézményeknek,
- a munkáltatóknak.
A Karrier Irodák gyakran bekapcsolódnak az egyetemi kutatószervek által végzett pályakövetési vizsgálatokhoz (pl. a korábban már említett vizsgálat a krakkói Műszaki Egyetemen: Első lépesek a munkaerőpiacon).
A Jagelló Egyetem Karrier Irodája
A Jagelló Egyetem mellett létrejött Karrier Iroda már 7 éve működik, a Karrier Irodák Országos Hálózatának a tagja. A többi ilyen típusú intézményhez hasonlóan profi, naponta frissített internetes oldalt üzemeltet, amely információt ad az aktuális programokról (az Iroda által szervezett műhelyfoglalkozásokról, képzésekről, rendezvényekről), hírt ad az állásajánlatokról, az aktuálisan elérhető szakmai gyakorlatokról mind Lengyelországban mind külföldön, tanácsot ad a munkakeresés know-how-járól, felkészít az önéletrajzírásra, az állásinterjúkon való megjelenésre.
Az Iroda működése három nagy részre bontható. Az első általa nyújtott szolgáltatás a tanácsadás (hogy kell hatékonyan felhasználni a rövid tanulási időt ahhoz, hogy az egyetem elvégzésének pillanatában keresett munkaerővé váljon a diák; szakmai fejlődés tervezése; lehetőségek feltárása - képességfejlesztés, új szaktudás megszerezésének módjai). Másik nagy feladata a képzések szervezése (legtöbbször ingyenes képzések, találkozók, műhelyfoglalkozások), harmadik feladata az információnyújtás a diák munkaerőpiacon való helyzetéről (álláshirdetések, szakmai gyakorlatok, pályázatok, ösztöndíjak) Az iroda működését a Gazdasági, Munkaügyi és Szociális Minisztérium finanszírozza, az Első munkahely program keretében.
Végzett Diákok Egyesületei által végzett karrier-követés
A Végzett Diákok Egyesületei nagyobb egyetemeknél működnek. Ezek az egész egyetem (pl.: Jagelló Egyetemet végzett Diákok Egyesülete) vagy egy adott kar (pl.: Varsói Egyetem, Közigazgatás-tudományi Kar, International Business Program ) volt diákjait célozzák meg. Ezek az egyesületek minden típusú felsőoktatási intézményre jellemzőek.
Jagelló Egyetem Krakkó - Végzett Diákok Egyesülete
A szervezetet nem a Jagelló Egyetem finanszírozza, hanem egy alapítvány, amely erre a célra jött létre - Jagelló Egyetemért Alapítvány). Az anyagi hátteret a szponzorok, az önkormányzati és a helyi szervek biztosítják, minden egyes programra, rendezvényre pályázati úton jutnak a támogatáshoz. Az alapítvány, státusza miatt, a személyi jövedelemadó 1 százalékának felajánlásával is támogatható.
Az egyesület internetes oldalán biztatják a tagokat a pályakövetési kérdőív kitöltésére - a vizsgálat célja az, hogy segítsen felismerni, milyen fajta képzések szervezésére van leginkább szükség, valamint hogy az egyesület szolgáltatásai mennyiben alkalmazkodnak a tagok igényeihez. A Jagelló Egyetemet végzett diákok pályakövetési vizsgálata egy internetes kérdőívvel történt.
A kérdőív kérdései:
Mi az e-mail címe? Milyen szakot végzett? Mi a tanulmányok befejezésének éve? Mennyi idő alatt sikerült az egyetem befejezése után munkát találni? Hol helyezkedett el (nagy multinacionális cég, lengyel cég, közalkalmazott, civil szférában, saját cég, egyéb)? Hogyan talált munkát (újsághirdetés, internet, ismerősök, saját tevékenység)? Mi a jelenlegi munkahelye? Mi volt az első munkahelyén a jogi státusza (megbízási szerződés, munkaszerződés határozott / határozatlan időre)? A tanulmányok alatt vállalt-e munkát (szakmai gyakorlat, önkéntes, egyéb). Elképzelhetőnek tartja-e, hogy olyan munkát vállal, ami nem kapcsolódik végzettségéhez? Helyileg hol vállalta az első munkáját?
Sitko Katarzyna
- 1. Központi vizsgálatok
- 2. Intézményi kutatások: Krakkói Műszaki Egyetem
- 3. Egyéb intézményi vizsgálatok
- 4. A legfrissebb: a szociális minisztérium felvétele
- 5. A minisztériumi vizsgálat tartalma
- 6. Karrier irodák, végzett diákok egyesületeinek felmérései