A TÁMOP 4.1.3 "Felsőoktatási szolgáltatások rendszerszintű fejlesztése" című kiemelt pályázat során az Educatio Nkft. által megvalósított és megvalósítandó szakmai tevékenységek oldala.
Diplomás pályakövetés Hollandiában
1 2 |
előre »
|
Tíz éve, 1998-ban indult el Hollandiában a diplomás munkaerő-piaci és hallgatói felmérések rendszere. A programban valamennyi egyetem részt vesz, feladatuk az adatgyűjtés és feldolgozás, a meghatározott irányvonalak szerint. A munkát a VSNU, az egyetemek szövetsége koordinálja.
A VSNU tevékenysége
Hollandiában 1998-ban indult el a diplomás munkaerő-piaci és hallgatói felmérések rendszere a VSNU (Vereiniging van Universiteiten - Holland Egyetemek Szövetsége) ösztönzésére, illetve felügyelete alatt. A rendszerben mind a tizennégy holland egyetem részt vesz:
- Universiteit Leiden (Leideni Egyetem)
- Universiteit Utrecht (Utrechti Egyetem)
- Rijksuniversiteit Groningen (Groningeni Egyetem)
- Erasmus Universiteit Rotterdam (Rotterdami Erasmus Egyetem)
- Universiteit Maastricht (Maastrichti Egyetem)
- Universiteit van Amsterdam (Amszterdami Egyetem)
- Vrije Universiteit Amsterdam (Amszterdami Szabad Egyetem)
- Radbound Universiteit Nijmegen (Nijmegeni Egyetem)
- Universiteit van Tilburg (Tilburgi Egyetem)
- Technische Universiteit Delft (Delfti Technikai Egyetem)
- Technische Universiteit Eindhoven (Eindhoveni Technikai Egyetem)
- Universiteit Twente (Twentei Egyetem)
- Wageninge Universiteit (Wageningei Egyetem)
- Open Universiteit Nederland
A programban résztvevő egyetemek feladata az éves adatgyűjtés és feldolgozás az évente meghatározott irányvonalak szerint. A felmérés koordinálását a VSNU-val együttműködve a Maastrichti Egyetem Képzés- és Munkaerőpiac-kutató Intézete (ROA - Researchcentrum voor Onderwijds en Arbeidsmarkt) végzi. A Maastrichti Egyetemen kívül még további tíz intézményben a ROA végzi a felmérés lebonyolítását is, két egyetem saját szervezésében intézi a kutatást.
A kérdőíves felvételekre minden év őszén kerül sor, a tanulmányaikat az előző évben befejezők körében, tehát mintegy másfél évvel a diploma megszerzését követően. Öt és fél évvel a diplomaszerzést követően második felmérést is végeznek, tíz és fél év után pedig harmadik megkeresést is terveznek. A vizsgálatba minden képzésterület végzett hallgatóit bevonják, kivételt csak a posztgraduális egyetemitanár-képzés jelent. A standard kérdőívet a VSNU-tanács állítja össze, az egyetemek saját kérdéseket is beilleszthetnek.
Az egyetemek és a WO-Monitor eredményei
Az egyetemek az eredményeket belső és külső információszolgáltatási, tájékoztató tevékenységekre, illetve minőségvizsgálatra is használhatják. Az eredményekről a ROA a vele együttműködő egyetemek számára részletes képzésterületi elemzéseket készít. Az egyes egyetemek végzett hallgatóinak eredményei összevethetőek az országos szintű képzésterületi elemzésekkel, az egyetemek számára tehát lehetővé válik, hogy az összevont, országos eredményekhez mérten is értékeljék magukat, képzésüket.
Országos eredmények
Hatóságok, munkaerőképző egységek, szociális partnerek, munkaközvetítők és ezek tagszervezetei használhatják a vizsgálatok eredményeit. A VSNU kétévente nyilvánosságra hoz egy jelentést a vizsgált egyetemisták munkaerő-piaci helyzetéről. E mellett részletes és évente újraaktualizált eredményeket is közzé tesz a VSNU weboldalon.
A munkaadói réteg komoly összegekkel támogatja az egyetemeket, ezen belül az alumni programot is. Jó példa erre az Eindhovenben található Philips cég. A VSNU jól megszervezett, átfogó kutatói munkát végez Hollandiában, az eredményeket, információkat felteszik a weboldalukra, így azok bárki számára elérhetőek. A weboldalon megtalálhatóak a programban résztvevő egyetemek listája, azok elérhetőségei, a VSNU publikációi (a WO-monitorok is, 2004-ig). Ezenfelül a munkaerőképzők (egyetemek) és munkaadók listája is, tematikusan rendszerezve. Mivel évente kb. 52 000 pályakezdő kerül ki az egyetemekről, ez különösen fontos támpont. A WO-monitorok összeállítása mellett, a VSNU másik nagy munkája az egyetemek és munkaadók közötti kapcsolattartás, folyamatos tájékoztatás.
- 1. Egyetemi kutatások és eredmények
- 2. UFO a pályakezdőknek