A TÁMOP 4.1.3 "Felsőoktatási szolgáltatások rendszerszintű fejlesztése" című kiemelt pályázat során az Educatio Nkft. által megvalósított és megvalósítandó szakmai tevékenységek oldala.
Diplomás pályakövetés az Egyesült Államokban
« vissza | 1 2 3 4 5 |
előre »
|
Néhány intézményi példa
Lock Haven University of Pennsylvania
A pennsylvániai Loch Haven University egyike a 14 pennsylvaniai állami egyetemnek. A 10 ezer fős kisvárosban található egyetemen közel 4500 hallgató tanul különböző szinten (alapképzés, posztgraduális képzések). Az intézmény honlapján a "Career services" aloldalon olvasható a korábbi években végzett diplomakövetéses felmérések eredménye az 1997 és 2006 közötti időszakra vonatkozóan. Korábbi eredmények a karrier-tanácsadó irodában tekinthetők meg, a 2007-es vizsgálat kérdőíve szintén elérhető a honlapon keresztül.
A végzett hallgatók (szakképzés, bachelor és mesterképzés) levélben kapják meg a kitöltendő kérdőívet. A végzés után 3-8 hónapig terjedő időszakban válaszolják meg a kérdéseket. Vagy a mellékelt díjmentesített borítékban vagy e-mailben van lehetőségük visszaküldeni a válaszokat. Két megkeresés történik, majd telefonon próbálják elérni azokat, akik nem válaszolnak. 2005/2006-ban például 934 hallgató diplomázott az LHU-n. 2007 áprilisáig a 934 végzett hallgatóból 730-an válaszoltak (78 százalék). A honlapon szakonkénti bontásban is megtalálhatóak a felmérés eredményei, továbbá az összesített adatok a végzett hallgatók státuszáról, hollétéről stb.
University of Minnesota Duluth
UMD a Minnesota Egyetemi rendszer része, középméretű állami kutatóegyetem kb. 11 ezer hallgatóval. Karrier-tanácsadó irodája évente végez életpálya-követési vizsgálatot a frissen diplomázók körében (bachelor képzés). Arra kíváncsiak, hogy egy évvel a végzés után mivel foglalkoznak az UMD diplomásai. A kérdőívet csak bejelentkezéssel lehet elérni, de az eredmények számos szempont szerinti összefoglalója bárki számára látható. A honlapon megjelenő legfrissebb pályakövető felmérés a 2004/2005-ös tanévre vonatkozik. 1575 megkérdezettből 996-an válaszolták meg a kérdéseket (63 százalék). (Ez alacsonyabb, mint a korábbi évek válaszadási aránya. 1996 és 2005 között átlagosan 78 százalék volt a válaszadási arány, a legmagasabb 85 százalék.) 2004/2005-ben a 996 válaszadó közül 837 (84 százalék) elhelyezkedett vagy továbbtanult, 149-en (15 százalék) még állást kerestek.
University of Texas at Dallas
Állami egyetem, közel 15 ezer hallgatóval. A texasi egyetemi rendszerhez tartozik, a meglehetősen szigorú elvárásokat támasztó egyetemre a bejutási arány mindössze 51 százalék. Az UTD karrierközpont minden évben felmérést végez, melynek keretében kéri a végzett diákokat, hogy töltsenek ki egy pályakövetési felmérést . Így az egyetem információt kap arról, hogy a volt hallgató sikeresen elhelyezkedett, továbbtanult vagy még állást keres. A felmérés elején tájékoztatják a megkérdezetteket, hogy joguk van betekinteni - néhány kivétellel - azokba az információkba, amiket az egyetem összegyűjt róluk, és amennyiben téves adatok szerepelnek benne, kérhetik azok javítását. A kérdőívet elektronikusan lehet beküldeni. Elérhető a honlapon keresztül, kiküldik e-mailben és a különböző rendezvényeken is lehetőséget biztosítanak a kitöltésre, hogy minél több végzett hallgatót elérjenek. A honlapon olvashatók az összesített eredmények (már a 2006/2007-es lekérdezés is), amelyek meglehetősen alacsony válaszadási arányokról tanúskodnak (20-25 százalék).
Suffolk University, Boston
Körülbelül 8 ezer hallgatót számláló magánegyetem Bostonban, különösen elismert jogászképzéssel. A pályakövető kérdőív (bachelor és mesterképzés) megtalálható a honlapon , de az eredményekre vonatkozóan semmilyen elemzés, statisztikai adat vagy leírás a módszertanról nem érhető el.
Indiana University of Pennsylvania
14 ezer hallgatóval a pennsylvaniai egyetemi rendszer legnagyobb egyeteme. Ennek az intézménynek a honlapja sem tartalmaz részletes információkat, a kérdőív elérhető itt .
University of Wisconsin, Green Bay
Az UWGB 14 ezer hallgatóval a Wisconsin állami egyetemi rendszer része. A pályakövető kérdőívet minden végzett hallgató megkapja a diplomájával együtt, majd a végzést követő hónapokban kiküldik postán is. Azokat, akik nem válaszolnak sem e-mailben, sem levélben, telefonon is megkeresik. A volt hallgatók hollétéről az egyetemi dolgozókon és oktatókon keresztül is tájékozódnak annak érdekében, hogy minél nagyobb számban elérjék őket. Minden év májusában közzéteszik az elkészült beszámolót a felmérés eredményeiről. A felmérés célja, hogy az intézmény Karrier Tanácsadó Irodája, tanszékei, információt szerezzenek a volt hallgatóikról.
The College of William & Mary, Williamsburg
Az Egyesült Államok második legrégebbi állami egyeteme, közel 8 ezer hallgatóval. A különböző rangsorkutatásokban előkelő helyen szerepel, többek között a legjobb kisméretű állami egyetem. Ez az intézmény annyiban érdekes jelen felmérés szempontjából, hogy közzéteszik a honlapon azt a levelet, amelyet a dékán ír és megkéri a tanári képesítést szerzett volt hallgatókat, hogy segítsék a munkáját azzal, hogy értékelik a képzést . A levél meglehetősen közvetlen hangvételű, a dékán kéri, hogy ha bármilyen kérdésük felmerül a kérdőívvel kapcsolatban, keressék a hallgatók. A kitöltőknek itt is lehetősége van sorsolásban részt venni és ajándékot (videó-konferencia kamera, néhány kiegészítővel) nyerni. Maga a kérdőív nem a szokványos, sokkal részletesebben kérdez rá a végzett hallgató tanári tevékenységére.
- 1. Bevezető, országos vizsgálatok
- 2. Pályakövetés az egyetemeken
- 3. A kérdőívekről
- 4. Intézményi példák: Pennsylvania, Texas, Boston, Wisconsin
- 5. Intézményi példák 2. - Michigan, Minnesota, Illinois