A TÁMOP 4.1.3 "Felsőoktatási szolgáltatások rendszerszintű fejlesztése" című kiemelt pályázat során az Educatio Nkft. által megvalósított és megvalósítandó szakmai tevékenységek oldala.
A pénzügy és számvitel alapképzés munkaerőpiaci mutatói
2024.04.18A Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) az Oktatási Hivatal Felsőoktatási Elemzési Főosztálya által készített kutatásokat tartalmazza, amelyek segítenek a pályaorientációban, a képzések és munkaerőpiaci trendek megismerésében. Ezeket a www.diplomantul.hu oldalon bárki böngészheti . A portálra érkezve két fő modult találhatunk: az Adminisztratív Adatbázisok Egyesítése 2023 (AAE), illetve az AAE Pályaorientációt Támogató felületeket.
Cikksorozatunk első részében a pszichológus alapképzésen keresztül mutattuk be a Pályaorientációt Támogató modult, legutóbb pedig a műszaki képzési területhez tartozó gépészmérnöki alapképzés mérőszámait tekintettük át. Most a pénzügy és számvitel alapképzés adatait nézzük meg közelebbről, az Adminisztratív Adatbázisok Egyesítése modul segítségével.
A pénzügy és számvitel képzést 2014/2015-ös tanévben végzettek adatai (kattintásra nagyobb méretben is elérhető)
Először a Képzési területet kell kiválasztanunk a szűrősávban (gazdaságtudományok), így találjuk meg a Képzés pontban a pénzügy és számvitel szakot. A Képzés vége tanéve szűrősávban kiválaszthatjuk a minket érdeklő évet, alapértelmezetten ugyanis a legrégebben, 2014/2015-ben végzett hallgatók adatai jelennek meg. Cikkünk alapvetően az országos adatokat vizsgálja, azonban egyes mérőszámoknál intézményi bontás is elérhető.
Amennyiben a Képzés vége tanéve szűrőt nem módosítjuk, akkor a 2014/2015-ben végzett hallgatók adatai jelennek meg. Megnézhetjük például, hogy adott egyetemen hányan és mennyi idő alatt végezték el a képzést. Láthatjuk, hogy a hallgatók közel fele (összesen 487 fő) a Budapesti Gazdasági Egyetemen és a Budapesti Corvinus Egyetemen végzett. Az összes intézményt figyelembe véve a pénzügy és számvitel szakon átlagosan 7,87 aktív félév alatt szereztek diplomát, de persze ez intézményenként eltérő lehet: a Gál Ferenc Egyetemen 7,05, a Budapesti Corvinus Egyetemen pedig 7,77 félévet töltöttek a képzés befejezéséig.
Az alapképzés után átlagosan a végzettek 41,36%-a vág bele újabb tanulmányokba. Egyes intézményekben (ezt is megnézhetjük a felületen) ez a szám azonban lényegesen magasabb: a Soproni Egyetemen végzetteknek például 71,43%-a ült vissza az előadótermek padsoraiba.
Fontos mutató lehet az is, hány hónap telik el az oklevélszerzéstől az első munkahelyen történő elhelyezkedésig. A pénzügy és számvitel alapképzésen a 2014/2015-ben végzetteknek 2,20 hónapot kellett várniuk, azonban lényeges eltérések mutatkoznak attól függően, hogy hol diplomázott a hallgató. Például a Budapesti Gazdasági Egyetemen (BGE) végzettek átlagosan 1,65 hónap alatt találtak munkát, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) diplomásainak viszont 2,59 hónappra volt szükségük.
Végezetül nézzük meg, hogyan befolyásolja a képző intézmény azt, hogy diplomás munkakörben dolgozik-e a végzett hallgató (ez a rész a második oldalon érhető el). Országos átlagban a végzettek 76,81%-a igen, ha pedig intézményként nézzük, akkor azt látjuk, hogy a megjelenített egyetemek közül a BGE és a PTE végzettjeinél ez a szám alacsonyabb, míg a legmagasabb az IBS (Nemzetközi Üzleti Főiskola) és a Budapesti Corvinus Egyetem volt hallgatóinál (90% fölötti aránnyal) – a köztük lévő eltérés pedig majdnem 20%.
A modul harmadik oldalán található térképen a 2014/15-ben végzettek országon belüli megoszlását láthatjuk – akár intézményeként is –, vagyis azt, hogy hol laktak 2022 decemberében. Például a Pécsi Tudományegyetem pénzügy és számvitel szakos diplomásainak 44,30%-a Baranya vármegyében, míg minden ötödik itt oklevelet szerzett hallgató a fővárosban élt. (A térképen a területek erősebb színezése nagyobb arányszámra utal.)
A végzettek területi megoszlása (kattintásra nagyobb méretben is elérhető)
Összefoglalva tehát a DPR adatintegráció interaktív felületei adatalapú, tényszerű segítséget és információt biztosítanak az érdeklődőknek arról, hogy mire számíthatnak az egyes képzéseket elvégző hallgatók. Sorozatunk harmadik része a teljesség igénye nélkül szemléltette a pénzügy és számvitel alapképzési szakon végzettséget szerzők számát, a képzési idő alakulását, illetve azt, hogy a végzettek milyen arányban tanultak tovább. Az AAE és a Pályaorientációt Támogató modulokat bármikor megnyithatod a www.diplomantul.hu oldalon.
Az egyes adatok jobb felső sarkában található kis kérdőjelre kattintva rövid magyarázat olvasható az adott értékről, vagy segíthet az Oktatási Hivatal írásos és videós segédlete!
A következő írásunkban a Pályaorientációt Támogató modulról szóló második cikkünkben szereplő adatokat tekintjük át részletesebben az AAE felületén, az általános orvos osztatlan képzés példáján keresztül.