1.2. Tanácsadó cégek felmérései
« vissza | 1 2 3 |
|
A Hay Group felmérése szerint Budapesten évek óta kiemelkedően magasak a bérek, az itteni fizetések több mint 10 százalékkal vannak az országos átlag fölött, de Kelet-Magyarországhoz képest például több mint 20 százalékos az eltérés. A Hewitt adatai alapján is a fővárosban tevékenykedő cégek fizetnek többet, a vidéki cégekhez mérten a felső vezetők fizetése akár harminc százalékkal több lehet Budapesten.
A földrajzi helyzet mellett a cégméret és a tulajdonosi szerkezet is befolyásoló tényező a fizetéseknél. A DUIHK tanulmánya szerint amíg az 500 millió forint árbevételt elérő cégek ügyvezetőinek bére 11,4 millió forint, addig a 10 milliárd forint feletti árbevételt felmutató vállalatok ügyvezetői kétszer akkora, 20,2 milliós jövedelemmel számolhatnak. A Hewitt felmérése alapján pedig egy multinacionális cég marketing-, vagy HR-igazgatója kereshet annyit, mint egy magyar középvállalat első számú vezetője.
Magyarországon folytatódik az a néhány éve megfigyelhető trend, amelynek köszönhetően nagyon lassan ugyan, de szűkül a magas- és az alacsony szintű bérek közötti rés. Emellett az erősödő munkaerő-piaci verseny miatt csökkenni látszik a magasan és az alacsonyan fizető vállalatok bérei közötti különbség is. Közép-európai összehasonlításban összességében a magyar bérek második helyen, a lengyel fizetések mögött találhatóak.
A Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) 2005. novemberi - a Felsőoktatási és Tudományos Tanács ad hoc bizottságának felkérésére készült - felmérése a diploma és munkaerő-piaci elvárások közötti kapcsolatokat vizsgálta. Ennek során a GVI a pályakezdő bérek jelenlegi és várható szintjét is vizsgálta. A feldolgozóipari, kereskedelmi és szolgáltató cégek átlagosan bruttó 185 ezer forintot fizetnek a diplomás pályakezdőknek, és ezt az első két év alatt átlagosan 20 százalékkal, bruttó 223 ezer forintra emelik. A foglalkozások között, mind a kezdő bruttó bér, mind a várható bérnövekedés tekintetében az elemző közgazdász az éllovas, az ilyen végzettséggel kezdetben 223, két év múlva 276 ezer forintra számíthatnak a pályakezdők, ugyanakkor ezen a területen a legnagyobb a kínált bérek szórása is, ami feltehetően a közgazdász képzés színvonalának intézmények szerinti nagy szórására vezethető vissza. Második helyen a gépészmérnökök állnak, akik két év tapasztalatszerzés után 22 százalékkal magasabb bruttó bérre számíthatnak.
- 1. 1. oldal
- 2. 2. oldal
- 3. 3. oldal
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 6. évfolyam 1. szám, 2022. március
- Field period of EUROSTUDENT 8 research in Hungary has started
- Vegyél részt az EUROSTUDENT 8 kutatásban és nyerj belépőt az EFOTT-ra!
- Elindul az EUROSTUDENT 8 kutatás magyarországi adatfelvétele
- Megjelent a 2021-es DPR Hallgatói kutatás zárótanulmánya