Felvételi rendszerek Európában
« vissza | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 |
előre »
|
Szlovákia
A szlovákiai felsőoktatási jelentkezési és felvételi rendszerben semmilyen szinten nem lehet központosított eljárást találni. Az egyes felsőoktatási intézmények hatáskörébe tartozik a jelentkezési határidők, a felvételi díjak és eljárások meghatározása.
Szlovákiában is három szakaszból áll az egyetemi képzés: felsőfokú alapképzésből (Bc), mester- vagy mérnökképzésből (Mgr, Ing) és doktori képzésből. A három szakasznak megfelelően háromféle felsőoktatási jelentkezési lap szolgál a szükséges adatok feltüntetésére, attól függően, hogy felsőfokú alapképzésre, mesterképzésre vagy doktori képzésre jelentkezik valaki. A jelentkezési laphoz csatolni kell az életrajzot, igazolást a felvételi illeték befizetéséről, esetleg egészségi alkalmasságról szóló orvosi igazolást. Az utóbbi nem feltétlenül szükséges, az adott egyetemtől függ. Bizonyos felsőoktatási intézmények motivációs levél csatolását is kérik. Az érettségi bizonyítvány hitelesített másolatát értelemszerűen csak a felvételi vizsga alkalmával kell bemutatni.
Ami az elektronikus jelentkezést illeti az egyetemre jelentkezőknek csupán egyharmada küldi be felvételi lapját a világháló segítségével. Ennek azonban nemcsak a webes ügyintézéssel szembeni bizalmatlanság az oka, hanem az is, hogy a felsőoktatási intézmények nagy része híján van az e-jelentkezéshez szükséges szoftvernek. Azok az egyetemek, melyek mégis rendelkeznek a megfelelő technológiával, azt maguk fejlesztették ki.
A jelentkezők többsége, még ha van is rá lehetősége, inkább a hagyományos, papír alapú jelentkezést választja, noha már évek óta működtetnek saját fejlesztésű online jelentkezési rendszert, csak kevesen élnek vele. Legfeljebb azok adják be felvételi lapjukat az internet segítségével, akik az utolsó pillanatra hagyták a jelentkezést, és már nincs idejük postára szaladgálni. Az ország legnagyobb egyeteme, a Comenius egyelőre nem kínál elektronikus jelentkezési lehetőséget, a tervek szerint legkorábban egy-másfél év múlva azonban ők is bevezetnék az online rendszert.
Egyetemre jelentkezni kis túlzással az év bármely szakában lehet. Ugyan februárban és márciusban számos felsőoktatási intézményben lejár a jelentkezési határidő, még mindig akad bőven egyetem, ahol továbbra is fogadják a következő tanévre szóló felvételi kérelmeket. A választás elvileg bonyolult, az országban ugyanis összesen 33 felsőoktatási intézmény, köztük húsz nyilvános, tíz magán és három állami egyetem működik. A hallgatójelöltek száznál is több kar és körülbelül nyolcezer tanulmányi program közül választhatnak.
A jelentkezők egyszerre több felsőoktatási intézménybe, karra, szakra is benyújthatják felvételi kérelmüket. Egyetlen akadály lehet csupán, a leendő egyetemista anyagi helyzete, mivel már a felvételi is pénzbe kerül. Az egyetemek ugyanis díjat számolnak fel a felvételi eljárás lebonyolításáért. Ennek összege felsőoktatási intézményenként változó, körülbelül 500-1500 korona (3500-10500 Ft). A felsőoktatási intézmények egy jelentős részében egyébként nem tartanak felvételi vizsgát, erről az egyes karok vezetői döntenek. Ahol mégis meghirdetik a vizsgákat, többnyire írásban kérik számon a hallgatójelöltek tudását és felkészültségét. A hagyományos, írás- vagy szóbeli felvételik időpontja az esetek többségében június.
Szlovákiában évente átlagban 50 ezren tanulnak tovább, részben nappali, részben levelező tagozaton. Az egyetemek négy jelentkezőből hármat felvesznek. Az Oktatási, Információs és Prognosztikai Intézet (ÚIPS) kimutatásai szerint 2006-ban 71 ezer diákot vettek fel felsőoktatási intézménybe. Gyakorlatilag bárki bejuthat, több felsőoktatási intézmény esetében elég beadni a felvételi kérelmet. A műszaki egyetemek többsége általában nem hirdet hagyományos felvételi vizsgát, a jelentkezőket középiskolai tanulmányi eredményeik alapján választják ki.
Az egyetemek eddig sosem tapasztalt vonzerejét vélhetőleg az adja, hogy a diplomások körében viszonylag alacsony az állástalanok száma, vagyis aki ma egyetemre megy, abban bízik, hogy a későbbiekben jó eséllyel elhelyezkedhet, sőt munkahelyét sokáig megtarthatja. A diplomás munkanélküliek aránya jelenleg valóban rendkívül csekély Szlovákiában, a szakértők azonban nem tudják megmondani, hogy mindez meddig maradhat így, azaz mikorra telítődik meg a diplomás munkaerőpiac.
Elérhetőségek:
Oktatási, Információs és Prognosztikai Intézet: www.uips.sk
Oktatási Minisztérium: www.minedu.sk
Oktatási portál: www.modernaskola.sk
Új Szó: www.ujszo.com
- 1. Bevezető
- 2. Anglia
- 3. Ausztria
- 4. Csehország
- 5. Németország
- 6. Svájc
- 7. Svédország
- 8. Szlovákia
- 9. Összegzés
- A 2023-as tavaszi felmérés kérdésblokkjai
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 6. évfolyam 1. szám, 2022. március
- Field period of EUROSTUDENT 8 research in Hungary has started
- Vegyél részt az EUROSTUDENT 8 kutatásban és nyerj belépőt az EFOTT-ra!
- Elindul az EUROSTUDENT 8 kutatás magyarországi adatfelvétele