Felvételi rendszerek Európában
« vissza | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 |
előre »
|
Anglia
Az Egyesült Királyságban évente kb. 500 ezren adják be jelentkezéseiket a felsőoktatási intézmények különböző kurzusaira. 2004-ben 486 028, 2005-ben 522 152, míg 2006-ban 506 304 fő jelentkezett, és 77 százalékuk nyert felvételt valamely felsőoktatási intézménybe. Ezen számokhoz fontos megjegyezni, hogy az angliai felsőoktatási stratégia egyik legfontosabb célkitűzése szélesíteni a felsőoktatásba való részvételt, illetve a felvételi eljárás folyamatában érvényesíteni a méltányosság szempontját.
Az Egyesült Királyság területén a felsőoktatási (undergraduate) kurzusokra a felvételi jelentkezéseket elsősorban aUniversities and Colleges Admissions Service ( www.ucas.com) koordinálja. Bizonyos szakterületek esetében azonban külön szervezet irányítja a felsőoktatási felvételi eljárást. Ezen szervezetek:
- CUKAS (Conservatoires UK Admissions Service): zenei képzés,
- NMAS (Nursing and Midwifery Admissions Service): ápolás és egészségügyi terület,
- GTTR (Graduate Teacher Training Registry): postgraduate tanárképzés esetében.
2005/2006-os évben összesen 327 felsőoktatási intézmény felvételi eljárását bonyolította le a UCAS, a felvételi eljárással kapcsolatosan a szervezet legfontosabb tevékenységei:
- megfelelő információszolgáltatás a jelentkezők részére (a felsőoktatási intézmények kurzusai, nyílt napok, jelentkezésekkel kapcsolatos tudnivalók, felvételi tesztek időpontja stb.),
- a jelentkezések befogadása, (a jelentkezések esetében nagy hangsúlyt fektetnek az elektronikus jelentkezésekre, amely aránya az elmúlt években nagy mértékben emelkedett. 2006-ban a jelentkezések 70 százaléka, 2007-ben pedig már 98 százaléka elektronikus úton történt)
- a pontszámítások lefolytatása,
- a felvételi eljárás koordinációja,
- tanácsadói hálózat működtetése. Az Egyesült Királyságban a jelentkezőket jól szervezett és működő tanácsadói hálózat segíti, amely a jelentkezést megelőzően, illetve a felvételi döntések után is támogatják a továbbtanulni vágyó diákokat.
Postgradute képzésekre történő jelentkezések lebonyolítása a felsőoktatási intézmények hatáskörébe tartozik. Attól függően, hogy milyen szakterületet választ a jelentkező, a jelentkezési folyamatnak két útja van:
- Az ún. "A út", amely azon jelentkezéseket foglalja magába, amely a szakterületek nagy részére történik, valamint a jelentkezéseket az UCAS-on keresztül bonyolítják le.
- Az ún. "B út" a művészet és design kurzusokra jelentkezők számára kötelező.
Mindegyik jelentkezési út más-más folyamatokon, határidők alapján zajlik.Az "A út" jelentkezési folyamata:
- A jelentkezési időszak egy évvel korábban kezdődik, mint ahogy a felsőfokú tanulmányaikat elkezdik a felvettek. A jelentkezési időszak indulása szeptember eleje.
- Az egyes képzések, illetve felsőoktatási intézmények esetében a jelentkezési határidő október közepe (pl.: Oxford University, Cambridge Egyetem, orvosi képzések).
- Január közepe a jelentkezési határidő az UK és EU-diákok számára.
- A jelentkezési határidő után az UCAS elküldi a jelentkezéseket a választott felsőoktatási intézményeknek.
A "B utas" jelentkezések lebonyolítása szeptember és március közötti időszakban történik. Ha a jelentkező csak olyan kurzusokat választ, ahova csak "B út" szerint lehet jelentkezni, akkor összesen 3 választási lehetősége lehet. A jelentkezési időszak szeptemberben kezdődik és márciusi határidővel zárul le. Ezután, vagyis március után, küldik ki a felsőoktatási intézmények a jelentkezéseket. A jelentkezés során a jelentkezőnek igazolni kell az eddigi végzettségeit, szükséges egy ajánlást, valamint a jelentkezés motivációiról szóló személyes indoklást mellékelnie.
Ha a jelentkező olyan kurzusokat választ, amely az A vagy B jelentkezéshez tartozik, akkor összesen 5 választási lehetősége lehet, ugyanakkor maximum 3 olyan kurzust választhat, amely a B utas jelentkezési eljáráshoz kapcsolódik. A jelentkezőnek lehetősége van maximum:
- 4 kurzusra jelentkezni az orvosi/gyógyszerészeti/állatorvosi/állatorvosi kutató szakterületeken,
- 3 kurzusra jelentkezni a művészet és design szakterületeken,
- egy kurzusra jelentkezni vagy a Cambridge Egyetemen vagy az Oxford Egyetemen.
A jelentkezési határidő után a jelentkezéseket az UCAS elküldi a megfelelő felsőoktatási intézményeknek, ahol a következő követelmények alapján döntik el, hogy a jelentkező felvételt nyert-e:
- érdemjegyei;
- UCAS 'Tarifa' (a különböző képzettségeket megfelelő pontrendszerbe átszámítják);
- felvételi teszt.
A jelentkező felvételéről szóló döntést a felsőoktatási intézmény jelzi az UCAS felé, aki ezt közvetíti a jelentkező részére, és a döntésnek megfelelően segít neki a további lépésekben. Ha nem sikerül a felvételi, akkor az egyik legfontosabb szolgáltatásként, a jelentkezőnek lehetősége van, hogy az UCAS munkatársaival közösen felkutassa a különböző továbbtanulási lehetőségeket. A felvételt nyert hallgató a jelentkezési időszak kezdetéhez viszonyítva egy év múlva kezdheti meg felsőfokú tanulmányait.
Arra törekednek, hogy az elosztó központ, minden intézményt feltöltsön hallgatóval, továbbá, hogy a jelentkezők választása szerinti intézménybe küldjék. Így tehát, ha 4 helyre jelentkezik a diák, és nem veszik fel sehova, akkor a diákkal közösen a tanácsadó mérlegeli, hogy hova tudna esetleg bejutni. Nyilván itt mindkettő (helyek feltöltése és a jelentkező motivációja) is érvényesül, ugyanakkor az egyén tanulási döntés kerül előtérbe.
Ez az élethosszig tartó tanulás egyik fontos eleme, vagyis az önálló és motivált tanulás előtérbe helyezése, tanulásra való ösztönzés és a tanuló döntési helyzetbe hozása.
Felhasznált dokumentumok:
1. Connecting Students to Higher Education. Annual report 2005/2006. A letöltés helye: www.ucas.com
2. Strategic Plan 2006 - 2011. Higher Education Funding Council For England. A letöltés helye: www.hefce.ac.uk/pubs/hefce/2006/06_13
3. www.ucas.com
- 1. Bevezető
- 2. Anglia
- 3. Ausztria
- 4. Csehország
- 5. Németország
- 6. Svájc
- 7. Svédország
- 8. Szlovákia
- 9. Összegzés
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 6. évfolyam 1. szám, 2022. március
- Field period of EUROSTUDENT 8 research in Hungary has started
- Vegyél részt az EUROSTUDENT 8 kutatásban és nyerj belépőt az EFOTT-ra!
- Elindul az EUROSTUDENT 8 kutatás magyarországi adatfelvétele
- Megjelent a 2021-es DPR Hallgatói kutatás zárótanulmánya