Az Erasmus Mundus Programban rejlő magyar lehetőségek
« vissza | 1 2 3 4 5 6 7 |
előre »
|
A program további két, 2004-2008 közötti alprogramja (ld. 2. ábra A2, A3) a már támogatást nyert, Erasmus Mundus mesterképzéseket fenntartó konzorciumoknak biztosított lehetőséget arra, hogy ösztöndíjat tudjanak nyújtani hallgatóknak és oktatóknak. Az ösztöndíjak nagyobbik része a mesterképzés teljes időtartamára szólt, a kedvezményezettjei kizárólag az EU-n kívüli ún. harmadik országok állampolgárai lehettek. Az ösztöndíjas hallgatók évi 21 ezer euró támogatást kaptak, ami a havi támogatáson kívül tartalmazta a tandíj, és az utazási költség összegét is. Kisebb mértékben oktatói ösztöndíjak is rendelkezésre álltak, ezeknek összege havi 4000 euró (maximum három hónap erejéig), ami kiegészült 1000 euró utazási támogatással.
5. ábra
Hallgatói és oktatói ösztöndíjasok száma 2004-2008 között
6. ábra
Az ösztöndíjasok megoszlása származás szerint 2004-2008 között
Az ösztöndíjak másik része az Erasmus Mundus mesterszakot fenntartó konzorcium és harmadik országbeli intézmény(ek) közötti együttműködés keretében volt elérhető, elsősorban európai hallgatók és oktatók számára. Az oktatói ösztöndíjak megegyeztek az előzőekben leírtakkal, míg az európai hallgatók rövid távú, maximum 3 hónapos tanulmányi, sokszor kutatási célú ösztöndíjat nyerhettek el, amelynek összege 2100 euró volt, és kiegészült egy 1000 eurós utazási támogatással. (Érdemes megjegyezni, hogy az európai hallgatók emellett az Európán belüli mobilitásukhoz igénybe vehették az Erasmus ösztöndíjakat.)
Az Erasmus Mundus azonban nem csupán mesterszakokban és ösztöndíjakban gondolkodott, Európa (pontosabban az Európai Unió) felsőoktatásának népszerűsítése, láthatóbbá és elérhetőbbé tétele szerepelt a negyedik alprogram (ld. 2. ábra A4) célkitűzései között. A jellemzően 100-300 ezer euró támogatás a felsőoktatási intézményeken kívül elérhető volt más, a szektorban tevékenykedő szervezet számára is. A projektek igen változatosak lehettek, kezdve az információs és promóciós tevékenységekkel, a szakmai rendezvényeken, műhelykonferenciákon át nemzetközi intézményi hálózatok kiépítéséig és kutatások, tanulmányok elkészítéséig.
- 1. A program első szakaszának tapasztalatai
- 2. Az alappillér: Erasmus Mundus mesterképzés
- 3. További alprogramok
- 4. A hallgatók és az egyetemek körében is sikeres
- 5. Második periódus: 2009-2013
- 6. Hazai tapasztalatok, jellegzetesen magyar kérdések
- 7. Jegyzetek, felhasznált irodalom