Eltörlik a szövetségi szintű felsőoktatási törvényt Németországban
« vissza | 1 2 |
|
Mi lesz a reformok után?
A föderalizmusreform tehát az oktatás területén jelentősen megerősítette a tartományok kompetenciáját. A reform egyebek mellett elvette a szövetségtől a felsőoktatás alapkérdéseiben, illetve az oktatók szolgálati jogában való keretszabályozási hatáskört. A szövetségnek is maradt azonban törvényalkotói kompetenciája: mégpedig a végzettségek és a felsőoktatásba való bejutás területén. Ami az utóbbit illeti: 2006 óta már amúgy is egy tartományok közötti szerződés szabályozza a teljes szövetségben létszámkorlátozott (numerus clausus-os) szakok bejutási rendjét, így a 2006/2007-es tanév óta ez tartományi jogon nyugszik.
A végzettségek tekintetében pedig a kormány az előterjesztésben úgy érvelt, hogy az európai standardok ill. a bolognai folyamat követelményei (lásd A felsőoktatás az Európai Unióban című korábbi írásunkat) amúgy is meghatározzák a kereteket, ezek mellett teljesen felesleges még egy nemzeti szintű szabályozás is. A szövetség csak akkor nyúlna törvényalkotói kompetenciájához, ha divergáló, a hallgatók és a diplomások belnémet, illetve külső mobilitását gátló folyamatok lépnének fel.
A bolognai célok megvalósítását pedig azért nem félti a szövetségi kormány, mert azokat már valamennyi tartományi törvény tartalmazza (a bolognai folyamatban keletkezett dokumentumokat, nyilatkozatokat egyébként Németország részéről mindig aláírják a tartományok képviselői is).
A HRG eltörlése során arra természetesen ügyeltek, hogy a jogbiztonság ne sérüljön, azaz gondoskodtak arról, hogy a szerzett jogok megmaradjanak, illetve bizonyos szövetségi szabályozást igénylő kérdéseket más szövetségi törvényekbe emeltek át. Egyes területeken viszont a HRG eltörlése után még tartományi szabályozás szükséges.
És még egy szavazás
A szövetségi felsőoktatási kerettörvény eltörlése ellen a törvényhozás felsőháza, a tartományok képviselőiből álló Szövetségi Tanács (Bundesrat) természetesen nem emel kifogást, és mivel a kormány mögött nagykoalíció áll, a javaslat őszi alsóházi elfogadása is borítékolható. A szükséges törvények módosítására a tartományoknak 2008. október elsejéig lesz idejük, a törvényjavaslat ugyanis ekkor lép majd hatályba.
Csekei László
- 1. Ütköző hatáskörök
- 2. Mi lesz a reformok után?
- A 2023-as tavaszi felmérés kérdésblokkjai
- Felsőoktatási Elemzési Jelentések - 6. évfolyam 1. szám, 2022. március
- Field period of EUROSTUDENT 8 research in Hungary has started
- Vegyél részt az EUROSTUDENT 8 kutatásban és nyerj belépőt az EFOTT-ra!
- Elindul az EUROSTUDENT 8 kutatás magyarországi adatfelvétele