Felvételi: ne csak a pontokban gondolkozz!
2007.12.13Az OFIK pályaorientációs tanácsadójának csúcsszezont jelent a január-februári időszak. Nem csak a döntéssel küzdő, vagy információkat kereső érettségizők kérnek segítséget, hanem sok felsőoktatási hallgató is, akik rádöbbentek: a felvételi idején rosszul választottak.
Az OFIK pályaorientációs tanácsadójának csúcsszezont jelent a következő másfél hónap. Nem csak a döntéssel küzdő, vagy információkat kereső érettségizőkkel van tele a naptárunk - osztja meg tapasztalatait Kiss István szakpszichológus, az OFIK munkatársa. A jelentkezők majd kétharmada már a rendszerben levő felsőoktatási hallgató. Akik gyakran az első félév során rájöttek arra, hogy valahogy rossz helyre keveredtek. "Többségük mégis átlagosan három félévig bírja a rendszerben, mielőtt váltáson gondolkodna. A többi jelölt közel azonos arányban az érettségizőkből és a fakultációválasztás gondjaival küzdő diákokból áll" - jellemzi a tanácskérők körét a szakember.
Az elmúlt három évben tapasztaltuk a szakváltók arányának növekedését a kliensek csoportjában. A növekedés oka könnyen tetten érhető a kliensek beszámolói alapján - osztja meg tapasztalatait a pszichológus. Az új típusú felvételi rendszerben, amikor érettségi tárgyak teljesítménye határozza meg a bekerülés lehetőségét az egyes szakokra, kimaradhat egy fontos lépcső a pályaorientáció folyamatában. Magáról a tanulandó szakmáról, szakról nagyon körvonalazatlan elképzelésekkel rendelkeznek a jelöltek, esetleg taktikai megfontolásból választanak maguknak olyan szakot, ahova a pontjaikkal könnyen bejutnak. Ez a stratégia könnyen visszaüt.
Most nem érek rá gondolkodni a jövőmről
Az érettségi hajrában, a felvételi jelentkezés leadása előtti utolsó hetekben egyre nagyobb a nyomás a diákokon, (de a szülőkön és tanárokon is!) hogy megtalálják a "helyes" utat - jellemzi Kiss István a következő hetek várható hangulatát. "Ugyanakkor sok frissen érettségiző fiatallal folytatott beszélgetésünk során egyre gyakrabban hallottam az elmúlt napokban: nem érnek rá azon gondolkodni, milyen pályát választanának szívesen, mert most a tanulással vannak elfoglalva. Nincs idejük azzal törődni, mit szeretnének csinálni hosszú éveken, vagy évtizedeken keresztül, mert a következő hét felmérő dolgozatai, vizsgái kötik le az erőforrásaikat" - állítja a pszichológus.
Ezen a ponton érdemes lenne elidőznünk, sok tanácskérő ugyanis teljesen magától értetődően és teljes meggyőződéssel képviseli ezt a nézetet, hogy neki most a tanulás a legfontosabb, és még az ülés közötti szünetben sem gondolkozik a problémája megoldásán. Ilyenkor kicsit el kell keserítenem a jelölteket, ugyanis a tanácsadás nem jelenti azt, hogy az ülések során "megmondják", minek kellene továbbtanulni, milyen szakmát kellene választani az érdeklődőnek. A lehetőségeket és döntéseit önmagának kell mérlegelnie, ehhez a tanácsadó mindössze szempontokat gyűjt és foglal össze, támogatást ad. A döntést azonban nem tudja sem megtenni, sem megspórolni a jelölt helyett.
Gondolkodj a stratégiádon
A lehető legjobb érettségi, csakúgy, mint a hozott jegyek maximum pontértéke természetesen fontos a felvételi érdekében. De a helyes, és ez alatt azt kellene értenünk, hogy személyre szabottan legjobb pálya kiválasztásában csak sokadrangú tényező. Elég egy pillantást vetnünk a szakváltásra készülő hallgatók történeteire, vagy a felvi. hu Hallgató vagyok - " Rosszul választottam" fórum beszámolóira, és azonnal világos lehet mindenki számára, hogy a bejutás egy felsőoktatási intézménybe még nem jelent megoldott pályaválasztási kérdést - hangsúlyozza a problémát a szakember.
Fontos lenne a következő hetekben, hogy a jelöltek azon gondolkozzanak, milyen tevékenységeket végeznek szívesen, mivel töltik szabadidejüket, mi az, amiben igazán fel tudnak oldódni - és ezt a szempontot is mérlegelve válasszanak maguknak szakot.
Ha úgy látszik, hogy a jegyek jelenleg nem engedik meg a továbbhaladást a kiszemelt irányba, akkor érdemes alacsonyabb képzési szinten, de valamilyen kapcsolódó területen is gondolkodni. Az érettségi javítására még bőven van lehetőség, és inkább most maradjon egy év szabad idő a választásra, minthogy három-öt év múlva újra kelljen kezdeni a felsőoktatási tanulmányokat, mert kiderült, rosszul választottunk.
A választáshoz segítséget nyújtanak a Felvi pályaorientációs rovatának önismereti kérdéssorai.


